Film "Dziecko Rosemary" został wpisany do Narodowego Rejestru Filmów (National Film Registry) w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. To zbiór kulturowo i historycznie znaczących produkcji, które mogą być uznane za dziedzictwo kulturowe.

Film "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego znalazł się obok 24 innych obrazów, które powiększyły Narodowy Rejestr Filmów. Wpisuje się tam filmy, które mają co najmniej 10 lat i mają znaczenie estetyczne, kulturowe i historyczne - podaje Gazeta.pl.

"Dziecko Rosemary" trafi do rejestru przy Bibliotece Kongresu obok takich m.in. filmów jak "Big Le­bow­ski", "Mały wiel­ki czło­wiek", "Sze­re­go­wiec Ryan" czy "Ga­bi­net figur wo­sko­wych".

Czytaj także: "Ida" z nagrodą LUX Prize. Produkcja została wyróżniona przez Parlament Europejski


Film Polańskiego miał premierę 12 czerwca 1968 r. Powstał na podstawie książki Iry Levina i traktuje o małżeństwie, które przeprowadza się do domu na Manhattanie. Wkrótce Rosemary Woodhouse zachodzi w ciążę. Niezupełnie jednak pamięta okoliczności poczęcia. W rolach głównych wystąpili Mia Farrow (Rosemary Woodhouse) i John Cassavetes (Guy Woodhouse). Film zdobył Oscara w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa, którego odebrała Ruth Gordon. Romana Polańskiego nominowano z kolei za scenariusz.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!