W sobotę, 27 lipca 2013 roku rozpoczyna się 7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Hasłem tegorocznej edycji imprezy, która potrwa do 4 sierpnia jest: Tożsamość.

W bogatym programie tegorocznego festiwalu znajdą się projekcje filmowe, w tym filmów polskich i zagranicznych, retrospektywy wybranych reżyserów, spotkania z twórcami, koncerty muzyczne. Dyrektor artystyczna Dwóch Brzegów, Grażyna Torbicka, poleca premierowe pokazy filmów "W kręgu miłości" Felixa van Groeningena, "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino, "Borgman" Alexa van Warmerdama, pokazy dokumentów, takich jak m.in.: "Nie nasz świat", "Opowieść o dzieciach i filmie", "Shirley – wizje rzeczywistości" oraz dokumenty muzyczne: "Siostry Labeque", "Synowie wiatru", "Gołymi rękoma". Pokazane one zostaną w głównej sekcji festiwalu "Świat pod namiotem".

Filmowe retrospektywy tegorocznego festiwalu w Kazimierzu Dolnym poświęcone będą twórczości Janusza Morgensterna (publiczności przypomniane zostaną takie jego filmy, jak "Trzeba zabić tę miłość", "Jowita", "Jutro premiera", "Mniejsze niebo") i Thomasa Vinterberga ("Festen", "Polowanie", "Wszystko dla miłości", "Moja droga Wendy"). W Cafe Kocham Kino z widzami spotkają się Krystyna Cierniak - Morgenstern, wdowa po reżyserze i Ewa Wiśniewska, aktorka, która zagrała w jego filmie "Życie raz jeszcze", który też zostanie pokazany na Dwóch Brzegach. Wśród gości tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki będą także Felix van Groeningen, Carlo di Carlo, Andrzej Jakimowski, Wojtek Smarzowski, Sławomir Fabicki, Waldemar Pokromski i wielu innych. Przede wszystkim zaś znakomita artystka, Stanisława Celińska. W ramach cyklu "I Bóg stworzył... aktorkę" zostaną przypomniane jej największe kreacje filmowe, w tym oczywiście w "Krajobrazie po bitwie" (w wersji po rekonstrukcji cyfrowej) oraz w "Pannach z Wilka", "Joannie" i komedii "Pieniądze to nie wszystko". Pokazane zostaną także wybrane spektakle Teatru telewizji z udziałem Stanisławy Celińskiej, m.in. "Szalona Greta", "Żywy trup" i "Czwarta siostra". W Klubie Festiwalowym Perła aktorka zaprezentuje także swój recital "Nowa Warszawa", w którym towarzyszyć jej będzie Bartek Wąsik i Royal String Quartet.

Koncertów muzycznych będzie na tegorocznych dwóch Brzegach więcej: już w sobotę podczas koncertu otwarcia na Dużym Rynku w Kazimierzu wystąpi Tomasz Stańko i jego New York Quartet, którzy zagrają utwory z płyty "Wisława". W kolejnych dniach festiwalu wystąpią Mela Koteluk, The Toobes, Wovoka, Skubas, Dr Misio (z Arkadiuszem Jakubikiem) i Olga Matuszewska.

Tradycyjnie już interesującą ofertę spotkań przygotował Empik. Do jego plenerowego saloniku zawitają w tym roku m.in.: Steffen Möller, Eustachy Rylski, Krzysztof Hołowczyc, Ryszard Kalisz, Karolina Korwin - Piotrowska, Szymon Hołownia, Marcin Kydryński, Maria Wiernikowska, Zygmunt Miłoszewski i Adam Bujak.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!