(© WFDiF/(aip))

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zekranizuje obraz Jana Matejki. Produkcja będzie sfabularyzowaną inscenizacją, która umożliwi widzom poznanie bohaterów i kontekstu historycznego chrztu Polski.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych rozpoczęła zdjęcia nietypowej inicjatywy edukacyjnej - ekranizacji chrztu Polski. Bezpośrednią inspiracją dla projektu jest obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965". Twórcy filmu chcą przy pomocy kamery umożliwić widzom "wejście" w świat obrazu.

Ekranizacja obrazu Jana Matejki powstaje w ramach cyklu pt. „Historia w ożywionych obrazach”. Produkcja będzie sfabularyzowaną inscenizacją, która umożliwi widzom poznanie bohaterów i kontekstu historycznego jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Pomysł powstał w Wytwórni Filmów Dokumentalnych jako alternatywa dla tradycyjnych lekcji historii. Projekt ma przybliżać młodzieży malarstwo oraz historię Polski. Twórcy mają nadzieję, że przyczyni się to do kształtowania postaw patriotycznych wśród najmłodszych obywateli.

Do produkcji zostali zaangażowani najlepsi polscy twórcy filmowi m.in.: reżyser Marek Brodzki („Wiedźmin”), autor zdjęć Arek Tomiak („Karbala”, „Obława”), scenograf Marek Warszewski („Miasto 44”, „Karbala”). Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ma już na swoim koncie kilka udanych filmów poruszających tematykę patriotyczną jak np. „Generał Nil”, „Karbala” czy wyświetlany obecnie na ekranach polskich kin „Sprawiedliwy”.

(aip)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!