Dobiega końca tegoroczna rywalizacja o tytuł Indywidualnego Mistrza świata na żużlu. W sobotni wieczór odbędzie się już ostatnia odsłona tegorocznego cyklu Grand Prix, jedenasty turniej - Grand Prix Polski.

Trochę historii.

Turnieje Cyklu Grand Prix odbywają się w Bydgoszczy nieprzerwanie od września 1998 roku, kiedy to miały miejsce pierwsze zawody w nowej formule. Turniej na torze przy ulicy Sportowej zapoczątkował cykl kilkunastu kolejnych, które co roku wyłaniają mistrza świata na żużlu.

Zawody mają rangę Grand Prix Polski. Jednie w roku 2000 odbyło się w mieście nad Brdą Grand Prix Europy, oraz roku ubiegłym, kiedy to w wyniku złego stanu toru zawody z Gelsenkirchen przeniesiono do Bydgoszczy.

Jednogłośnym liderem w liczbie odniesionych zwycięstw na bydgoskim torze jest Tomasz Gollob, który wygrywał na nim aż sześciokrotnie i nazywany jest przez wszystkich uczestników Grand Prix, Królem Bydgoskiego toru.

Finał Grand Prix 2009.

W sobotni wieczór odbędzie się turniej Grand Prix Polski. Będzie to ostatnia tegoroczna eliminacja w rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza świata. W chwili obecnej, w klasyfikacji generalnej cyklu, prowadzi Austarlijczyk Jason Crump (150pkt), przed Tomaszem Gollobem (133pkt) i Emilem Sajfutdinow'em (131pkt).

Teoretycznie wszyscy trzej zawodnicy mają szanse na tytuł Mistrza świata. W pozycji uprzywilejowanej wydaje się być Crump, któremu wystarczy zdobycz 8 punktów, aby niezależnie od wyników innych, cieszyć się z trzeciego w karierze tytułu Mistrza świata. Za Gollobem przemawia atut własnego toru i wrodzona ambicja oraz nieustępliwość w walce. Zapewne Tomek nie będzie kalkulował i zawalczy o zwycięstwo w bydgoskich zawodach. Ma za sobą blisko dwudziestotysieczną widownię, która zapewne będzie zdzierać gardła wspierając go swoim dopingiem. Za Sajfutdinowem również przemawia atut toru, na którym startuje nieprzerwanie od kilku lat w barwach miejscowego klubu - Polonii Bydgoszcz, oraz młodzieńcza brawura, która jednak nie zawsze wychodzi mu na korzyść.

Również walka o zajęcie miejsca w ósemce i tym samym zapewnienie sobie uczestnictwa w Cyklu Grand Prix 2010 zapowiada się bardzo ciekawie. W chwili obecnej jednie czwarty w klasyfikacji Greg Hancock oraz piąty - Andreas Jonsson, są pewni miejsca w Grand Prix w przyszłym roku. O miejsca od szóstego do dziesiątego będzie trwała ciekawa walka o każdy punkt przybliżający zawodników do utrzymania się w cyklu. Szósty jest obecnie, jeszcze aktualny mistrz świata Duńczyk Nicki Pedersen(92pkt.), siódmy Duńczyk Kenneth Bjerre(90pkt.), ósmy Duńczyk Hans Andersen, dziewiąty Szwed Fredrik Lindgren(obaj po 88pkt.), a dziesiąty Polak Rune Holta (85pkt).

Dwóch rzeczy możemy być pewni w sobotni wieczór na torze przy ulicy Sportowej w Bydgoszczy. Z cała pewnością nie zabranie walki a co za tym idzie zapowiada się bardzo ciekawy turniej. Drugiej rzeczy jakiej możemy być pewni to kompletu publiczności wspierającej swoim dopingiem aktorów sobotniego widowiska. Serdecznie zapraszamy do Bydgoszczy. Impreza rozpoczyna się o godzinie 19. Pierwszy bieg zaraz po prezentacji około godziny 19.15.

Aktualna klasyfikacja Grand Prix po 10 zawodach:

1 Jason Crump (Australia)
150pkt
2. Tomasz Gollob (Polska)
133
3. Emil Sajfutdinow (Rosja)
131
4. Greg Hancock (USA)
113
5. Andreas Jonsson (Szwecja)
104
6. Nicki Pedersen (Dania)
92
7. Kenneth Bjerre (Dania)
90
8. Hans Andersen (Dania)
88
9. Fredrik Lindgren (Szwecja)
88
10. Rune Holta (Polska)
85
11. Leigh Adams (Australia)
65
12. Grzegorz Walasek (Polska)
63
13. Chris Harris (Anglia)
59
14. Sebastian Ułamek (Polska)
59
15. Scott Nicholls (W.Brytania)
41

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!