Dwóch koderów o ksywach hitchhikr i Neural zdołało uzyskać dostęp do trybu „kernel mode” w konsolach z firmware w wersjach 2.5 i 2.6.

Dwóch hackerów-koderów o ksywach hitchhikr i Neural zdołało uzyskać dostęp do trybu „kernel mode” (jądra konsoli) w konsolach z firmware (system operacyjny) w wersjach 2.5 i 2.6. To kolejny cios wymierzony w stronę Sony przez podziemną scenę homebrew (podziemne, domowe oprogramowanie) w ostatnich dniach.
Jeszcze nie przebrzmiały echa ogłoszenia premiery modchipu Undiluted Platinum do konsoli PSP (informacja na ten temat pojawiła się parę dni temu w Naszym serwisie), pozwalającego operować na kilku różnych systemach zainstalowanych na jednej konsoli, a już gruchnęła wieść o złamaniu softów 2.5 i 2.6.

Domyślnie, użytkownik PSP działa w trybie „user mode” (tryb użytkownika). Co to takiego? Tryb ten, głównie ze względów bezpieczeństwa, ogranicza dostęp do wielu ważnych, niedostępnych, systemowych funkcji. Tymczasem uzyskanie dostępu do „kernel mode” - trybu dostępnego jedynie projektantom i programistom konsoli, czyli jądra, powoduje automatyczny wgląd w owe ukryte zastosowania. Jednocześnie korzystanie z dostępnych domyślnie w "user mode" funkcji staje się trudniejsze.
„Kernel mode” to praktycznie skarb dla piratów, którzy niewątpliwie wykorzystają fakt złamania zabezpieczeń do emulacji napędu UMD konsoli (odpowiednik napędu CD w komputerach). Dostęp do „kernel mode” wiąże się bowiem z możliwością odpalania plików loaderów ISO (tzw. „obrazy” płyty). Oznacza to nic innego, jak możliwość uruchamiania "obrazów" płyt z karty pamięci konsoli, zamiast z oryginalnego nośnika, czyli płytki UMD.

Na szczęście, nadal niezłamana pozostaje tzw. pamięć flash konsoli. Pozwala to uniknąć możliwości dokonania „downgrade’u”, czyli zejścia z softu w wersji np. 2.5, do wycofanego i bardzo rzadkiego już dzisiaj softu w wersji 2.0 – pełnego luk i możliwości ingerencji w strukturę oprogramowania.
W ciągu ostatnich dni, Sony zanotowało zatem dwie dotkliwe porażki z prężnie rozwijającą się sceną homebrew. Bardzo możliwe, że Sony będzie zmuszone w tej sytuacji obniżyć cenę konsoli, która w podstawowym pakiecie, kształtuje się w Polsce na poziomie 777 zł.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!