W sobotę 31 maja na terenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej odbyło się Forum filmu dokumentalnego. Organizatorem było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Tematyką było „Jak zdobyć widowni filmu dokumentalnego i animowanego w cyfrowym świecie ?” Forum było jednym z programów 54.Krakowski Festiwal Filmowy. Autorami Forum była: Sekcja Filmu Dokumentalnego oraz Sekcja Filmu Animowanego SDP.

W prezydium zasiedli:
- Włodzimierz Matuszewski - Dyrektor Studia Miniatur Filmowych.
- Agnieszka Odorowicz - Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.
- A. Marek Drążewski - Przewodniczący Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP.
- Juliusz Braun – Prezes Zarządu TVP Warszawa.

Raport dokonań Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla dokumentu i animacji w 2013 przedstawiła Pani Dyrektor Agnieszka Odorowicz.

Liderami komisji filmu dokumentalnego byli:
- stypendia scenariuszowe Jacek Bławut, Jacek Drygas,
- produkcji filmowej: Lidia Duda, Marcel Łoziński, Wojciech Staroń, Jerzy Śladkowski, Tomasz Wolski

Liderami komisji filmu animowanego byli:
- stypendia scenariuszowe Leszek Gałysz, Joanna Olech,
- produkcji filmowej Witold Giersz, Izabela Plucińska, Marek Skrobecki.

Pani Agnieszka Odorowicz posumowała dokonania PISF dla dokumentu i animacji w 2013 roku ponadto odniosła się do spraw prywatyzacji wytwórni filmów animowanych, a także kontrowersji wokół Centrum Technologii Audiowizualnych. Ważnym elementem było odniesienie się pani dyrektor do sprawy związanej z prywatyzacją i statusem firm takich jak: Wytwórnia Filmów Oświatowych WFO w Łodzi, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Kroniki jak też Studia Miniatur Filmowych.

Ważnym zadaniem posłów jest uchwalenie ustawy o zmianie ustawy o kinematografii, dzięki której pierwsze firmy przekształcone po 2005 roku będą mogły zostać przekształcone w instytucje kultury tak jak stało się ze studiami filmowymi oraz WFDiF w Warszawie. Wiele zależy jednak od Ministerstwa Kultury jak też Ministerstwa Skarbu. Komercjalizacja dotyczy nie tylko instytucji filmowych, ale, które ważne są dla kultury instytucjami.

W trakcie Forum omówiono przyszłość filmu dokumentalnego na uniwersalnych i tematycznych antenach TVP.

Pan Juliusz Braun Prezes Zarządu TVP Warszawa przedstawił między innymi: sprzedaż dokumentów jest, tylko marginesem działalności handlowej, przygotowano katalog ofert i propozycji. Niestety telewizja ma ograniczone środki finansowe i nie zawsze stać na zakup i raczej gotowi są na wymianę programową.

Niestety jest to tylko fragment wystąpień na Forum Stowarzyszenia Dziennikarzy. Producenci filmów maja wiele problemów w zdobywania środków finansowych jak tez potem z dystrybucją swych utworów szczególnie w TVP. Polecam stronę www.sfp.org.pl

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!