(© By Andrzej Belina-Brzozowski, Agencja L&B Photo (Anna Małkowska, Management NATU) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via)

Akademia Fonograficzna po raz 21. przyznała Fryderyki. Wśród tegorocznych laureatów nie zabrakło Artura Rojka, Natalii Przybysz, Meli Koteluk czy zespołu Voo Voo.

Akademia Fonograficzna przyznała swoje nagrody po raz 21. Za zwycięzcę tegorocznej gali w muzyce rozrywkowej można uznać Natalię Przybysz, laureatkę w kategoriach płyta roku rock i utwór roku. Na scenę Teatru Polskiego po odbiór Fryderyka dwukrotnie wchodził także Marcin Wasilewski. Jego trio nagrało najlepszą płytę jazzową, a on sam został uznany za artystę roku.

Sama obecność Przybysz w gronie nominowanych w kategorii rock mogła dziwić. - Jestem wychowana na muzyce soul, ale mój zespół gra bardziej rockowo – powiedziała wokalistka, odbierając nagrodę z rąk Radzimira Dębskiego i Kayah. - Ta kategoria i muzycy, którzy się w niej znaleźli, to dowód na to, że w muzyce nie ma granic – dodał Dębski.

Wątpliwości z kolei nie budziły nominacje w muzyce jazzowej. W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się Marcin Wasilewski, artysta roku, którego trio nagrało najlepszą płytę roku "Spark of Life". Podczas Fryderyków zadebiutowały również nowe kategorie. Najlepszą płytę hip-hop nagrali O.S.T.R. i Marco Polo, którzy otrzymali statuetkę za album "Kartagina". Natomiast bezkonkurencyjny w muzyce korzeni okazało się Voo Voo z wydawnictwem "Dobry wieczór". Za najlepszy teledysk uznano "Fastrygi" Meli Koteluk w reżyserii Piotra Glińskiego.

Wręczono także Złote Fryderyki za całokształt twórczności. Otrzymali je Kazimierz Kord, Janusz Muniak i Lech Janerka, odpowiednio za działalność w kategorii muzyka poważna, jazz, muzyka rozrywkowa.

To już 21. edycja rozdania Fryderyków. Ta była wyjątkowa ze względu na nowe kategorie, w których przyznawano statuetki. Jak tłumaczyła Akademia, jest to związane z wyjściem przez organizatorów naprzeciw potrzebom rynku. Wprowadzone kategorie to: album roku elektronika/indie/alternatywa, album muzyka korzeni (w tym blues, country, folk reggae), album rocku rock (w tym hard, metal, punk) i album roku hip-hop. Nowe wyróżnienie będzie także przyznawane za teledysk roku.

Fryderyki są nagrodą wręczaną przez Akademią Fonograficzną, złożoną z ponad 1200 osób – artystów, dziennikarzy, przedstawicieli branży fonograficznej. Akademia jest podzielona na trzy sekcje – muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej. Każdy z jej członków może należeć tylko do jednej z sekcji, co ma gwarantować, że decyzje, komu przyznać statuetkę Fryderyka, będą podejmowane przez kompetentne grono osób.

Czytaj: Daniel Radcliffe zagra w filmie poświęconym grze Grand Theft Auto. Obraz "Game Changer" nakręci telewizja BBC


W poprzednich edycjach nagrody zdobywali m.in. Kasia Nosowska i Hey, Dawid Podsiadło, Mela Koteluk, Monika Brodka, Ania Rusowicz, T.Love, Kasia Nosowska, Lux Torpeda, Novika, Grzegorz Turnau, Leszek Możdżer czy Ania Dąbrowska.

Laureaci Fryderyków 2015

Muzyka rozrywkowa:

Album roku pop: Artur Rojek "Składam się z ciągłych powtórzeń"
Album roku rock: Natalia Przybysz "Prąd"
Utwór roku: Natalia Przybysz "Miód"
Album roku hip-hop: O.S.T.R. i Marco Polo "Kartagina"
Album roku elektronika/ indie/ alternatywa: Fisz Emade Tworzywo "Mamut"
Album roku muzyka korzeni: Voo Voo "Dobry wieczór"
Fonograficzny debiut roku: The Dumplings
Teledysk roku: Mela Koteluk "Fastrygi" (autor: Tomasz Gliński)

Muzyka jazzowa:

Album roku: Marcin Wasilewski Trio "Spark of life"
Artysta roku" Marcin Wasilewski Trio
Fonograficzny debiut roku: Nikola Kołodziejczyk Orchestra

Przed galą w Teatrze Polskim wręczono nagrody dla wykonawców muzyki poważnej. Uroczystość mająca miejsce w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego należała do zespołu wokalnego proMODERN, zdobywcy dwóch statuetek – album roku muzyki chóralnej, ratoryjnej i operowej oraz za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Poniżej lista wszystkich laureatów.

Lista zdobywców Fryderyków 2015 - muzyka poważna:

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa:
"Where are you. Pieces from Warsaw", proMODERN contemporary vocal sextet
Album roku muzyka kameralna:
"Musica Sacra 5", Paweł Łukaszewski
Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca:
"Kilar/Moś/Aukso Aukso", Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia
Album roku recital solowy:
"Nagrania archiwalne z lat 1974-2007", Kaja Danczowska
Najlepszy album polski za granicą:
"Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra",Ewa Kupiec i Capella Bydgostiensis pod dyr. Mariusza Smolija
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej:
"Where are you. Pieces from Warsaw", proMODERN contemporary vocal sextet

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!