(© Łukasz Gdak/Głos Wielkopolski)

Po raz 22. Akademia Fonograficzna wręczyła Fryderyki. Wśród zwycięzców znalazł się Zbigniew Wodecki, który odebrał dwie statuetki. Wśród nagrodzonych znalazł się też płocki zespół Lao Che. Kora i Michał Urbaniak otrzymali Fryderyka za całokształt osiągnięć.

Zbigniew Wodecki był nominowany w dwóch kategoriach i zdobył dwie najważniejsze statuetki. Wokalista wraz z muzykami Mitch & Mitch Orchestra & Choir otrzymał nagrodę w kategorii album roku pop za płytę „1976: A Space Oddysey”. Wodecki otrzymał także statuetkę w kategorii utwór roku za piosenkę „Rzuć to wszystko, co złe”.

Tym samym artysta zdeklasował swoich młodszych kolegów - Korteza (cztery nominacje, nagroda w kategorii fonograficzny debiut roku) oraz Dawida Podsiadło (trzy nominacje, nagroda w kategorii teledysk roku).

W kategorii album rok hip hop zwyciężył Taco Hemingway, z płytą „Umowa o dzieło”, zaś za najlepszą płytę w kategorii elektronika/alternatywa uznano album "Smolik/Kev Fox" duetu Smolik/Kev Fox.

Zespół Lao Che otrzymał statuetkę za najlepszy rockowy album za płytę „Dzieciom”.

W kategorii album roku muzyka jazzowa nagrodę otrzymała Nicola Kołodziejczyk Orchestra za „Barok progresywny”.
Jazzowym debiutem roku zostały ex aequo Aga Derlak, Agnieszka Wilczyńska i Krzysztof Lenczowski, a statuetkę dla jazzowego artysty roku odebrał Janusz Muniak.

Nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych odebrali: Kora (muzyka rozrywkowa), Michał Urbaniak (muzyka jazzowa) oraz Bernard Ładysz (muzyka poważna).

Środową galę poprowadzili Marita Alben Juarez, Piotr Metz oraz Tomasz Kammel. Z kolei DJ Adamus zadbał o oprawę muzyczną. Gośćmi specjalnymi byli Jean Michel Jarre oraz Benjamin Clementine.

Statuetki Fryderyk 2016 przyznane zostały w 8 kategoriach muzyki rozrywkowej oraz 3 kategoriach jazzowych.

21 kwietnia o godz. 19.30 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego rozpocznie się Gala Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki poważnej.

Fryderyki przyznawane są od roku 1995. Należą do najbardziej prestiżowych polskich nagród muzycznych. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W skład Akademii wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Leszek Rudziński (aip)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!