Wspieranie dzieci chorych i niepełnosprawnych, przy użyciu odpowiednio wyszkolonych do tego celu psów, jest celem Fundacji "Sekret Gai" z Lubonia koło Poznania. O organizacji i jej działaniach rozmawiam z Grażyną Jujką - Prezesem Fundacji.

Od kiedy działacie i co spowodowało założenie organizacji?
Działamy od 2007 roku, rejestr w sądzie Fundacji nastąpił w 2008 roku. Najpierw prowadziłam zajęcia kynoterapeutyczne indywidualnie wraz z moimi dwoma goldenami: Sokratesem i Gają. Później jednak zdecydowałam widząc potrzeby i zainteresowanie terapią przez innych, stworzyć organizację i skupić ludzi, którzy również z psami będą chcieli w taki sposób pomagać dzieciom chorym i niepełnosprawnym. Uważałam i nadal tak uważam, że grupa ludzi to większe możliwości i większa skuteczność w działaniu i pomaganiu, w szerszym zakresie.

Jaki jest główny, najważniejszy cel fundacji?
Wspieranie dzieci chorych i niepełnosprawnych, przy użyciu odpowiednio wyszkolonych do tego celu psów. Poza tym promujemy wśród społeczeństwa wzorce właściwego wychowania, szkolenia oraz komunikowania z psami.

Wasze działania skierowane są do dzieci i młodzieży, jak duża grupa jest nimi objęta?
Nasze działania skierowane są do dzieci i młodzieży z różnymi dysfunkcjami fizycznymi lub psychicznymi. Jeśli chodzi o promowanie wiedzy na temat szkolenia i wychowania psa jest adresowana do wszystkich grup społecznych.

Czy są już konkretne pomysły i projekty do zrealizowania na ten rok?
Tak, w porozumieniu ze Szkołą Specjalną nr 110 w Poznaniu zwiększamy intensywność współpracy ze Szpitalem Klinicznym nr 5 w Poznaniu, gdzie nasze psy, wraz z przewodnikami będą odwiedzać małych pacjentów. Chcemy również rozpowszechnić w szkołach program edukacyjny dotyczący bezpiecznych zachowań i komunikacji z psem. Oczywiście będziemy w tym roku kontynuować kynoterapię z naszymi podopiecznymi i będziemy starać się zwiększać zasięg o nowych podopiecznych.

W jaki sposób promujecie organizację i jakie przynosi to efekty?
Mamy swoją stronę internetową, na którą zapraszamy www.sekretgai.pl . Włączamy się w akcje pomocy dzieciom, jak na przykład "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy",czy udział w festynach skierowanych dla dzieci niepełnosprawnych.

Również w dziedzinie pomocy zwierzętom nasza Fundacja nie jest obojętna, braliśmy udział między innymi w akcji: "Zerwijmy łańcuchy", czy "Marsz (nie)milczenia" przeciwko stosowaniu przemocy wobec zwierząt. Ostatnio kynoterapię i przykłady stosowania jej w naszej Fundacji promowaliśmy na Wyższej Szkole Administracji i Pedagogiki w Poznaniu, gdzie zostaliśmy zaproszeni na spotkanie ze studentami. Dzięki tym przedsięwzięciom nasza Fundacja jest dostrzegana w coraz większym kręgu społeczeństwa.

Z jakimi problemami spotykacie się w pracy społecznej?
Problemy bywają, ale nie należy się na nich skupiać. Obserwuję niski poziom wiedzy w temacie właściwego wychowania i szkolenia psów. Również jest słaba wiedza w dziedzinie terapii z udziałem psa, oparta raczej na stereotypach.

Jak układa się współpraca z władzami lokalnymi, zakładami pracy?
Współpraca z władzami lokalnymi jest dobra. Urząd Miasta Lubonia poparł realizację projektu
pt. "Promowanie wolontariatu wśród młodzieży gimnazjalnej". Jesteśmy również partnerami w realizacji projektu przez Urząd Miasta Lubonia "Niezapominajka -pamiętajmy o najmłodszych". Dzięki temu ze środków unijnych zostało utworzone przedszkole, a nasza Fundacja zaczęła realizować tam zajęcia kynoterapeutyczne z maluchami.

Podejmujecie współpracę z podobnymi organizacjami do Waszej?
Jesteśmy otwarci na ciekawe propozycje ze strony innych organizacji, których przewodnim celem jest pomoc dzieciom niepełnosprawnym. Współpracowaliśmy z wieloma organizacjami na przykład z Fundacją "Mam marzenie" , Fundacją "Pro Futuro" dla dzieci autystycznych, czy Stowarzyszeniem "Klaudynka". Były jeszcze inne Organizacje z którymi podejmowaliśmy wspólne działania.

Co daje członkom działalność w Fundacji?
Dla członków Fundacji pomoc dzieciom chorym lub niepełnosprawnym daje dużo satysfakcji.
Wolontariusze wiedzą, że ważne jest serce i zaangażowanie, które oni i ich psy są gotowi dawać. Fundacja organizuje również warsztaty i szkolenia dotyczące tematyki kynoterapii i właściwej pracy i komunikacji z psem. Mamy swoje forum internetowe dzięki któremu istnieje możliwość wymiany doświadczeń.

Zapraszam na stronę Fundacji "Sekret Gai",
Pani Grażyno, życzę całemu zespołowi wielu osiągnięć, wiedząc jak wasza pomoc i zaangażowanie są potrzebne.

Fundacja Kynoterapeutyczna "Sekret Gai", 62-030 Luboń ul. Sikorskiego 40/2. www.sekretgai.pl.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!