Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz dla sołectw, czyli czym żyje wieś

Monika Koronkiewicz-Roszko
Monika Koronkiewicz-Roszko
Wkrótce wejdzie w życie ustawa, która umożliwi niewielkie, ale zawsze jakieś, dofinansowanie wiejskich inicjatyw. Mowa o ustawie o funduszu sołeckim.

Od 1 kwietnia 2009 roku gminy będą mogły tworzyć fundusze sołeckie. Czym one są? To fundusze na inicjatywy lokalne związane z sołectwem - fundusze te przekazują gminy sołectwom. Radni gmin muszą podjąć decyzję o utworzeniu takiego funduszu do 30 czerwca 2009. Ustawa została podpisana 16 marca br. Zgodnie z ustawą, o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego z budżetu gminy będzie decydować każdego roku rada gminy. Odpowiednią uchwałę będzie musiała podjąć do 31 marca. W tym roku ten termin przedłużono do 30 czerwca.

Gminy, które zdecydują się przeznaczyć środki na inicjatywy lokalne będą miały obowiązek podzielić pieniądze na sołectwa. Kwota jaką otrzyma sołectwo będzie zależała od liczby mieszkańców sołectwa oraz dochodów bieżących gminy. MSWiA szacuje, że średnio fundusz sołecki będzie wynosił ok. 10,3 tys. zł.

Dla sołectw będzie to możliwość realizacji drobnych przedsięwzięć, imprez, które wpłyną na jakość życia w ich obrębie i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Będzie można przeznaczyć je także na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze będą musiały zostać wydane w danym roku kalendarzowym, inaczej muszą zostać zwrócone do gminy przez sołectwa. Gminy zaś - jeśli utworzą u siebie fundusz sołecki - otrzymają z budżetu państwa zwrot części wydatków poniesionych na ten cel - będzie to od 10 do 30 proc. poniesionych nakładów.

Warunkiem przyznania środków będzie złożenie przez sołectwo wniosku do wójta. Wniosek musi być uchwalony przez zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców - trzeba będzie go złożyć do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Inicjatywa ciekawa. Jednak wciąż trudno powiedzieć ile gmin podejmie się jej realizacji, szczególnie patrząc na odsetek zwrotów poniesionych kosztów przez gminy - od 10 do 30 proc. Czyżby znów martwy zapis?

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto