Policjanci z katowickiego CBŚP rozbili międzynarodową grupę przestępczą handlującą bronią. Sukces był możliwy dzięki współpracy z policjantami Słowacji, Niemiec i Holandii. Zabezpieczono 340 sztuk broni.

Według ustaleń funkcjonariuszy CBŚP, przemytnicy mogli wprowadzić na rynek 1,5 tys. egzemplarzy broni palnej różnego rodzaju.

Kupowali ją legalnie za południową granicą. W Polsce przerabiali na ostrą. Następnie towar eksportowali do krajów Unii Europejskiej m.in. do Holandii.

W przestępczej grupie podział był ściśle określony.

Jedni kradli dokumenty, najczęściej polskie i czeskie dowody osobiste, potrzebne do zakupu broni. Inni członkowie grupy, przewozili broń do Polski. Rusznikarze przywracali jej zdolności bojowe. Kolejni przemycali broń ostrą do odbiorców.

W Aktualnościach CBŚP poinformowano, że przemyt, wyrabianie i handel bronią to nie jedyne przestępstwa, które członkowie grupy mają na sumieniu. Według wiedzy funkcjonariuszy, gangsterzy obracali również fałszywymi banknotami euro, produkowali i sprzedawali narkotyki, działali w charakterze egzekutorów długów.

Teraz grozi im do 10 lat więzienia.

Drugim wątkiem sprawy było ustalenie obywateli Polski, którzy zakupili nielegalną broń. Funkcjonariusze CBŚP przeszukali 81 miejsc. Zabezpieczyli, u 43 osób, 100 szt. broni palnej, ponad 17 000 szt. amunicji różnego kalibru, granat F1 oraz trzy wiatrówki wymagające posiadania pozwolenia.

13 osób usłyszało już zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!