Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Początek nowego roku szkolnego w nadmorskim Brzeźnie

Roman Gąsienica
Roman Gąsienica
Gdańsk Brzeźno. Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego na rozpoczęcie nowego rok szkolnego 2017/2018.
Gdańsk Brzeźno. Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego na rozpoczęcie nowego rok szkolnego 2017/2018. Roman Gąsienica
W poniedziałek, 4 września, uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego uczniowie Brzeźna rozpoczęli nowy rok szkolny. Miejska inauguracja z udziałem wiceprezydenta Gdańska odbyła się w Zespole Szkół Łączności.

We Mszy Świętej z okazji inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 w nadmorskim kościele w Brzeźnie, który znajduje się w samym centrum popularnego w XIX wieku kurortu, nieopodal plaży, pomimo godzin porannych wzięło udział około 250 osób.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się m.in: dzieci, młodzież wraz z rodzicami, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, dyrekcje i pracownicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10, Szkół Gedanensis oraz Szkoły Podstawowej nr 20. Eucharystię celebrował proboszcz ks. Jan Świstowicz wraz z wikariuszami, ks. Mariuszem Kotłowskim i ks. Dariuszem Bobkiem, który wygłosił homilię. Jej oprawę przygotowała m.in. parafialna schola dziecięca wspólnie z młodzieżą z Ruchu Lednickiego.

We Mszy Św. wzięły udział poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Szkoły Podstawowej nr 20 im. kmdra ppor. Jana Grudzińskiego.

Rodzina i wychowanie

We wstępie do Mszy Świętej ks. Świstowicz przypomniał, że w pierwszych dniach września „modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia”.

Witając uczestników liturgii wskazał, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem szczególnej troski rodziców.

„Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa”.

Zapewnił również, że „w najbliższych dniach będziemy modlić się o to, aby wszyscy rodzice temu podołali”.

Mam talent, zadanie

Do ewangelicznej przypowieści o talentach odniósł się ks. Dariusz Bobek. Podczas kazania zachęcał dzieci, by wyliczyły swoje talenty. Stwierdził, że każdy posiada jakieś zdolności, dary, które powinien używać. Zaproponował zorganizowanie konkursu talentów na wzór znanego na całym świecie, a ostatnio bardzo popularnego także w Polsce programu telewizyjnego „Man Talent”.

Ks. Bobek wspomniał również o swoim spotkaniu z młodą uczennicą. Było to jeszcze przed końcem roku szkolnego. Pytając jak idzie jej w szkole, ku swojemu zaskoczeniu, usłyszał: „W szkole jak w Biedronce. Codziennie niskie oceny”.

Wikariusz posługując się przykładem uczennicy wskazywał, że człowiek nie może liczyć tylko na siebie. Zaznaczył, że trzeba zawsze, we wszystkich sprawach zwracać się ku Bogu. - Stąd też od Eucharystii rozpoczynamy nowy roku szkolny i katechetyczny – zauważył.

Życzenia przychylności

Na zakończenie Mszy Świętej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego udzielono zebranym uroczystego błogosławieństwa. Miało ono wyrażać życzenia przychylności.

Błogosławieństwo książek, zeszytów, przyborów szkolnych i rzeczy potrzebnych do rozpoczęcia nauki przez pierwszoklasistów zaplanowano natomiast na pierwszą niedzielę po inauguracji roku szkolnego. Zostaną one poświęcone 10 września podczas Mszy Świętej o godz. 11. W tym dniu Kościół w Polsce rozpocznie VII Tydzień Wychowania.

W pierwszym tygodniu nauki ruszają także pierwsze spotkania Rodziców (opiekunów prawnych) z wychowawcami klas w brzeźnieńskich szkołach. Odbędą się one m.in. 7 września w Szkołach Gedanensis, 12 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10.

Nowy ustrój szkolny

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami w polskim szkolnictwie, od 1 września tego roku powraca 8-letniaj szkoła podstawowa. W gimnazjach zostają tylko klasy 2 i 3. Powoli wygaszane przestaną funkcjonować w oświacie do 2019 r.

Na poziomie szkół ponadpodstawowych z dniem 1 września 2019 r. powracają 4-letnie licea (w miejsce 3-letniego), 5-letnie technika (w miejsce 4-letniego).

Funkcjonujące dotychczas szkoły zawodowe zastąpiły uruchomione od 1 września 2017 roku szkoły branżowe 3-letnie I stopnia, a od 1 września 2020 roku 2-letnie II stopnia.

Po skończeniu szkoły branżowej II stopnia będzie można zdawać zawodową maturę i dalej kształcić się na studiach zawodowych kończących się uzyskaniem licencjatu. Na każdym etapie tej edukacji będzie można podjąć pracę.

Reforma szkolnictwa wprowadza również od 1 września 2017 r. 3-letnią szkołę specjalną ponadgimnazjalną przysposabiającą do pracy. Przeznaczona jest ona dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w wieku do 24 lat.

Nowy system utrzymuje w strukturze szkołę policealną. W Polsce nauka do ukończenia 18 roku życia jest obowiązkowa.

Echo reformy

W nadmorskiej dzielnicy Gdańska – Brzeźnie w wyniku reformy edukacji nie zlikwidowano ani nie przekształcono żadnej ze szkół. Nadal funkcjonują tu 3 szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 20, Szkoła Podstawowa nr 18 (w ZS0 10), Podstawowa Szkoła Gedanensis, 2 gimnazja: Gimnazjum nr 13 (w ZSO 10), Gimnazjum Gedanensis oraz XXIII Liceum Ogólnokształcące (w ZSO 10).

Zmiany jakie wiążą się z tutejszymi placówkami oświatowymi dotyczą między innymi ich modernizacji. I tak Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 przy ul. Krasickiego 10 między listopadem 2017 r., a majem 2018 r. czeka modernizacja boiska wielofunkcyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 20 przy ul. Wczasy 3 między wrześniem i październikiem 2017 r., a marcem 2018 r. dostosuje wybrane pomieszczenia szkolne do potrzeb wynikających z Reformy Systemu Oświaty.

Roboty uzgodnione z dyrekcją szkół nie będą zakłócać prawidłowego funkcjonowania placówek.

Szkoła w liczbach

We wrześniu w Gdańsku naukę rozpoczęło ponad 52 tys. uczniów w 227 publicznych placówkach samorządowych. Do 250 oddziałów przedszkolnych poszło 5,7 tys. dzieci, w tym 1 065 do oddziałów „0”.

W 306 placówkach niesamorządowych publicznych i niepublicznych podjęło naukę ponad 23 tys. uczniów. Do 389 oddziałów przedszkolnych poszło blisko 7,5 tys. dzieci, w tym 908 do oddziałów „0”.

Ponadto Miasto podaje, że w roku 2017 nie przedłużono umowy 347 osobom (w tym 77 emerytów), rozwiązano umowę z 86 osobami (w tym 58 przechodzi na emeryturę).

Ilu faktycznie nauczycieli pożegna się z zawodem? Jak informuje Pomorski Kurator Oświaty o tym dowiemy się dopiero na przełomie października i listopada. Zaznacza, że „na stan zatrudnienia nauczycieli od wielu lat bezpośredni wpływ ma niż demograficzny i co za tym idzie, zmniejszające się potrzeby kadrowe”.

W Gdańsku pracuje blisko 8 tys. pracowników administracji i obsługi. Kadra pedagogiczna na dzień dzisiejszy liczy ponad 6 tys. nauczycieli, 3 287 to nauczyciele mianowani.

Wśród nauczycieli mianowanych odbierających 7 września br. z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza akt mianowania znalazła się m.in Dominika Broda, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gdańsku Brzeźnie.

Zobacz:

Ministerstwo Edukacji Narodowej
http://men.gov.pl

Pomorskie Kuratorium Oświaty
http://www.kuratorium.gda.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto