Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie znaleźć jedenaście tysięcy... dziewic?

Elżbieta Świączkowska
Elżbieta Świączkowska
Niestety gęsta zabudowa wokół, nie pozwala na wykonanie zdjęcia budowli w całej krasie.
Niestety gęsta zabudowa wokół, nie pozwala na wykonanie zdjęcia budowli w całej krasie. Elżbieta Świączkowska
Przez pomyłkę przetłumaczono "jedenaście tysięcy" zamiast "jedenaście umęczonych". Aż do 1946 roku kościół przy ulicy Jedności Narodowej we Wrocławiu funkcjonował pod wezwaniem 11 tysięcy Dziewic.

Jedenaście tysięcy dziewic to wartość godna wpisu do księgi rekordów Guinnessa. Liczba ta wiąże się z postacią św. Urszuli. Jak głosi jedna z legend, pobożna, angielska księżniczka wraz z dziesięcioma towarzyszkami udając się na spotkanie przyszłego męża została napadnięta przez okrutnych Hunów.

Wraz ze swoim orszakiem poniosła męczeńską śmierć i została pochowana w Kolonii. Przez wieki pojawiały się podania, że Urszuli towarzyszyło 11 tysięcy dziewic. Było to wynikiem błędnego odczytania łacińskiego skrótu na nagrobku męczennicy. Nieporozumienie wzięło się stąd, iż napis "XIMV" odczytano jako "11 millia" (11 tysięcy) zamiast "11 martyres" (11 męczennic) dziewic.

Aż do 1946 roku kościół przy ulicy Jedności Narodowej we Wrocławiu funkcjonował pod wezwaniem 11 tysięcy Dziewic. Już w 1362 roku mieścił się w tym miejscu szpital dla kobiet trędowatych, tzw. "leprozorium" św. Hieronima wraz z kaplicą.

W 1400 roku utworzono przy szpitalu parafię pod wezwaniem św. Urszuli i 11 tysięcy Dziewic. Świątynia kilkakrotnie niszczona lub przebudowywana swój obecny kształt uzyskała w roku 1821. Zaprojektował ją znany architekt, Carl Ferdinand Langhans, twórca budynku Opery Wrocławskiej. Ciekawostką jest również fakt, że był on synem Carla Gottharda Langhansa, projektanta słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Budynek kościoła jest nietypowy - zbudowany na planie dwunastoboku i nakryty dachem namiotowym. Na fasadzie kościoła możemy obejrzeć ciekawe płaskorzeźby przeniesione tutaj z Bramy Mikołajskiej, którą rozebrano w 1817 r. Namawiam, aby wejść do środka i zobaczyć nietypowe rozwiązania architektoniczne. Zniszczony w czasie wojny, aż w 40 proc. kościół, został przekazany w 1946 r. karmelitom bosym, którzy utworzyli Parafię Opieki Św. Józefa.

21 października obchodzimy imieniny Urszuli. Przechodząc obok tego miejsca warto wspomnieć tę świętą i jej nietypowy orszak. Nasuwa mi się refleksja, że w dzisiejszych czasach, zebranie w jednym miejscu tylu dziewic na raz, chyba nie byłoby możliwe...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto