Z nieoficjalnych informacji wynika, że PiS rozpatrywał możliwość desygnowania Gilowskiej na urząd premiera w przypadku konstruktywnego wotum nieufności dla rządu Tuska. Jej nazwisko pada również w kontekście wyborów prezydenckich.

Komitet Polityczny PiS rozpatrywał możliwość zgłoszenia konstruktywnego wotum nieufności dla rządu, by zrównoważyć politycznie 100 dni rządów premiera i zapowiedziany przez niego przegląd resortów.
Reporterzy rp.pl dotarli do jednego z prominentnych działaczy PiS, który potwierdził, że prof. Zyta Gilowska miałaby być w takim przypadku premierem. Ostatecznie wycofano się jednak z tego pomysłu, a sama Gilowska też była temu przeciwna.

Nazwisko Gilowskiej wymieniane jest również w kontekście kandydatury PiS w wyborach prezydenckich. Kaczyński jednoznacznie zadeklarował, że w wyborach nie wystartuje, a trudno wyobrazić sobie by największa opozycyjna partia nie wystawiła własnego kandydata. Start Gilowskiej byłby bardzo prawdopodobny, bo choć nie jest członkiem PiS, to była przecież ministrem finansów i wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy PiS nabrali wody w usta i nie chcą komentować tych informacji. Mariusz Kamiński przyznał jedynie, że pomysł z konstruktywnym wotum nieufności był brany pod uwagę, ale nie chce zdradzić kto mógłby być kandydatem na premiera.

Politolodzy twierdzą, że scenariusz z Zytą Gilowską jako premierem lub prezydentem z nadania PiS jest bardzo prawdopodobny. Zyta Gilowska jest znaną postacią, profesorem nauk ekonomicznych, ma doświadczenie w administracji rządowej, jest obecnie członkiem Rady Polityki Pieniężnej.
Nie bez znaczenia jest fakt, że Gilowska jest dobrze postrzegana w różnych środowiskach. Swoją karierę polityczną rozpoczynała przecież od Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności.

Politolodzy podkreślają też, że jedyną alternatywą dla rządu Tuska w przypadku konstruktywnego wotum nieufności może być rząd tzw. fachowców. Prof. Gilowska byłaby idealnym premierem w takim rządzie. Inni z kolei twierdzą, że PiS musi mieć "krótką ławkę" skoro sięga do Zyty Gilowskiej. Zyta Gilowska póki co nie komentuje tych informacji.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!