Gimnazjaliści i sławny Dom na ,,głowie" Gimnazjaliści i sławny Dom na ,,głowie"

Gimnazjaliści i sławny Dom na ,,głowie". (© Sylwia Legutko)

Kaszuby to piękne miejsce na Ziemi, świadectwo prawdziwego europejskiego regionalizmu i mądrości.

W nowostawskim gimnazjum rozpoczął się sezon wycieczkowy. Jako pierwsi pojechali na wycieczkę uczniowie z kółek zainteresowań: chemicznego, europejczyka i biologicznego wraz z nauczycielami Moniką Warachewicz i Marią Warzyńską. Miejscem docelowym były Kaszuby, o których mówi się, że są lokomotywą turystyczną Pomorza.

Młodzież podziwiała urokliwe kaszubskie szlaki, piękne miejsca z bogatą historią tego regionu. Zwiedziła Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Fabrykę porcelany ,,Lubiana" w miejscowości Łubiana. Ciekawostką jest to, że gdy budowano 40 lat temu zakład, wiele chałup we wsi było pod strzechą. Dynamiczny rozwój wsi rozpoczął się w latach 90. Fabryka rozsławiła kaszubską kulturę za sprawą porcelany na cały świat. Kaszubskie wzory na porcelanie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Głównymi odbiorcami ,,Lubiany" są: Niemcy, Duńczycy i Szwedzi. Trzytysięczna wieś z dobrze wykształconą elitą może dać piękny przykład zaradności.

Później gimnazjaliści odwiedzili Wieżycę, wspięli się na szczyt i podziwiali przepiękne widoki, których nie uświadczy się na Żuławach. Niesamowitą atrakcją edukacyjna było zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku znajdującego się na terenie firmy DANMAR. CEP w Szymbarku zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na Top Produkt Pomorza 2009 r. Rekordy zainteresowania ,,bije" dom postawiony na dachu, jedyny taki w Polsce, drugi na świecie. Tu wszyscy uczestnicy wycieczki poczuli powiew historii i kultury kaszubskiej.

Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o zawiłych losach mieszkańców Kaszub na przestrzeni dziejów. ,,Bóg, Honor, Ojczyzna" to hasło, które zawsze dawało siłę mieszkańcom tej ziemi. Oni też są autorami swego sukcesu, przez cały czas budują swoją świadomość regionalną i dumę kaszubską. Na swój turystyczny sukces Kaszubi pracowali od lat inwestując w promocję regionu. "Tu pomysł goni pomysł" - następne przyniosą niewątpliwie kolejne sukcesy, bo Euro 2012 coraz bliżej. Już dziś jest tu bogata oferta hotelowa i gastronomiczna.

- Polecamy te miejsca na Kaszubach innym podczas wakacyjnych wycieczek - warto je odwiedzić i dowiedzieć się ciekawych rzeczy - mówi Monika Warachewicz. - Tu można odpocząć i zrelaksować się - dodaje.
Uczniowie wraz z nauczycielkami zapowiadają, że na Kaszuby jeszcze pojadą, a na razie przygotowują wystawę fotograficzna na temat Kaszub - ,,Krainy, która leży niedaleko Żuław". Wyjazd ten został sfinansowany z programu ,,Aktywni z natury" i właściciela firmy DANMAR - Daniela Czapiewskiego.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!