Grodzisko w Kochłowicach Grodzisko w Kochłowicach

Grodzisko w Kochłowicach (© Przemysław Noparlik)

Unikatowa w skali Górnego Śląska budowla ziemna stanowi cel wypraw „ogniskowiczów” oraz tor przeszkód dla motocyklistów i rowerzystów. Niestety, pozostawiają po sobie sporo śmieci.

Pasjonaci z Genius Loci, stowarzyszenia miłośników przeszłości w Rudzie Śląskiej zorganizowali akcję sprzątania średniowiecznego gródka stożkowego nad Kochłówką. Uczestniczyła w niej młodzież z gimnazjum nr 6 w Bykowinie. - Kochłowickie grodzisko, datowane na XII wiek, jest najstarszym tak okazałym i tak doskonale zachowanym zabytkiem średniowiecznym w mieście - informuje pomysłodawca akcji, mgr Przemysław Noparlik, historyk i nauczyciel. - Nie wyjaśniono do końca, czy stanowiło siedzibę rodową miejscowego rycerza, czy strażnicę celną na szlaku z Bytomia do Mikołowa i dalej. Zostało spalone podczas wojen husyckich.

Unikatowa w skali Górnego Śląska budowla ziemna, położona w pobliżu ogromnego osiedla mieszkaniowego, cierpi jednak z tego tytułu. Nie jest należycie chroniona, ani nie stanowi takiej atrakcji turystycznej, jaką przy odpowiednich staraniach służb miejskich, mogłaby być. Stanowi za to cel wypraw „ogniskowiczów” oraz tor przeszkód dla motocyklistów i rowerzystów. Wiele tu śmieci.

Gimnazjaliści "pod wodzą” Przemka Noparlika, uzbrojeni w rękawice ochronne uzbierali aż 7 worów śmieci, które przekazano pracownikom Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Czego tam nie było: butelki szklane i PET, puszki po piwach, opakowania foliowe, papiery, a nawet... blacha do pieczenia ciasta. Niestety, wcale nie zabytkowa.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!