Już w najbliższą sobotę na torze aktualnego mistrza Polski Falubazu Zielona Góra zostanie rozegrany finał indywidualnych mistrzostw Polski. Zawody zapowiadają się niezwykle ciekawie. Zdobytego przed rokiem złota broni Tomasz Gollob.

Po emocjach związanych z Drużynowym Pucharem Świata w najbliższy weekend będziemy emocjonować się rywalizacją o tytuł najlepszego żużlowca w Polsce. Na torze w Grodzie Bachusa zostanie rozegrany bowiem finał zawodów o IMP.

Początki rozgrywania IMP sięgają początków sportu żużlowego w Polsce. Pierwsze turnieje mistrzowskie rozgrywano na odpowiednio przystosowanych motocyklach drogowych, z podziałem na klasy, w zależności od pojemności silnika. Począwszy od 1949 roku, kiedy uformowały się struktury żużlowe w Polsce, indywidualne mistrzostwa Polski rozgrywane są na obecnie obowiązujących zasadach. W 1957 roku przyjęto zasadę, iż finał o tytuł najlepszego żużlowca rozgrywany będzie na torze aktualnego mistrza Polski w drużynie. Od tego czasu tylko kilkakrotnie odstąpiono od tej reguły.

Rekordzistą pod względem ilości tytułów mistrzowskich jest Tomasz Gollob, który zdobył złoty medal aż ośmiokrotnie. Pięciokrotnie na najwyższym stopniu podium stawał były zawodnik gorzowskiej Stali i Gdańskiego Wybrzeża Zenon Plech. Po cztery trofea wywalczyli rybniczanin Andrzej Wyglenda oraz Florian Kapała.

Tegoroczne dwa półfinały rozegrano na torze w Łodzi i Pile. W pierwszym wygrał obrońca tytułu oraz główny faworyt do tegorocznej wygranej, Tomasz Gollob w drugim zwyciężył powracający do dawnej formy, wicemistrz Polski z zeszłego roku, obecnie zawodnik tarnowskiej Unii Krzysztof Kasprzak.

Tytuł mistrzowski podczas zeszłorocznego finału rozegranego na toruńskiej MotoArenie zdobył
Gollob, który okazał się wówczas lepszy od Kasprzaka i Janusza Kołodzieja. Głównym faworytem do tegorocznej wygranej wydaje się "Chudy" - prezentuje w tym sezonie życiową formę.

Do walki o czapkę Kadyrowa włączą się zapewne obecny lider cyklu Grand Prix Jarosław Hampel oraz srebrny i brązowy medalista z zeszłego roku Kasprzak i Kołodziej. Tak zwanym czarnym koniem sobotnich zawodów, może okazać się startujący bez większego obciążenia na wynik reprezentant drugoligowego GTŻ Grudziądz Krzysztof Buczkowski, który do finału awansował bez większych problemów, zastępując wcześniej w półfinale Gdańszczanina Pawła Hliba.

Kto założy legendarną czapkę Kadyrowa i zdobędzie tytuł indywidualnego mistrza Polski A.D 2010? Po raz dziewiąty Gollob, czy po raz pierwszy w swojej karierze Hampel. Może ktoś spoza tej dwójki? O tym przekonamy się już w sobotni wieczór.


Lista startowa finału IMP w Zielonej Górze :

1. Robert Kościecha (Polonia Bydgoszcz)
2. Janusz Kołodziej (Unia Leszno)
3. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno)
4. Jarosław Hampel (Unia Leszno)
5. Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów)
6. Tomasz Gapiński (Caelum Stal Gorzów)
7. Mateusz Szczepaniak (PSŻ Lechma Poznań)
8. Krzysztof Buczkowski (GTŻ Grudziądz)
9. Adrian Miedziński (Unibax Toruń)
10. Maciej Kuciapa (Marma Hadykówka Rzeszów)
11. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra)
12. Sebastian Ułamek (Tauron Azoty Tarnów)
13. Damian Baliński (Unia Leszno)
14. Krzysztof Kasprzak (Tauron Azoty Tarnów)
15. Dawid Stachyra (Lotos Wybrzeże Gdańsk)
16. Michał Szczepaniak (Start Gniezno)

Rezerwowi:
R1. Daniel Jeleniewski (Betard WTS Wrocław)
R2. Rafał Dobrucki (Falubaz Zielona Góra)

Początek zawodów w sobotę 7 sierpnia o godzinie 19:30


Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!