Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gotowanie na parze: smacznie, zdrowo, kolorowo

Katarzyna Haber
Katarzyna Haber
.
Gotowanie na parze staje się coraz bardziej popularną metodą przyrządzania potraw. Korzystają z niej nie tylko osoby na diecie, ale przede wszystkim ci, dla których ważna jest jakość spożywanych posiłków.

Jest to metoda znana od wieków. Wraz z modą na prowadzenie zdrowego stylu życia zagościła ona już na stałe na stołach wielu z nas. Ten sposób gotowania polega na gotowaniu poprzez oddziaływanie na jedzenie gorącą parą. Można do tego używać specjalnych metalowych nakładek wkładanych do garnka. Są one tak skonstruowane że pokarm nie styka się z gotującą się woda. Zaletą ich jest niewielka cena sięgająca kilkunastu złotych.

Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się wiele parowarów specjalnie do takiego gotowania przeznaczonych. I w tym przypadku obsługa jest prosta - wlewamy wodę, układamy żywność na półeczkach i włączamy. Tutaj koszt zakupu jest nieco większy.

Kilka zasad na początek:
1. Najlepsze do gotowania na parze są chude mięsa - ryby, kurczaki, indyk. Szybciej się ugotują, w przypadku innych gatunków mięs można poradzić sobie w ten sposób, że mięso zostanie najpierw zmielone i potem gotowane w postaci kotlecików.
2. Wszystko dzielimy na możliwie małe kawałki i układamy tak, aby nie sykały się ze sobą, co także skraca czas gotowania.
3. W czasie gotowania nie podnosimy pokrywki gdyż para ucieka i potrawa musi gotować się dłużej.
4. Na górnej półeczce układamy składniki, które nie będą dawać soku tak aby nie spływał on na dolną partię ( jeśli używamy parowaru)- chyba że nie przeszkadza nam by wszystko przeszło smakiem i zapachem tego co na górze.

Jeśli chodzi o zalety takiej metody gotowania to jest ich wiele. Można w łatwy i szybki sposób przygotować dania o niskiej zawartości tłuszczu, co jest świetnym ułatwieniem dla ludzi na diecie. poza tym warzywa tak przygotowane zachowują swój smak, naturalny kolor, co więcej zostają w nich cenne dla organizmu witaminy - inaczej niż podczas gotowania w wodzie, gdzie ich ubytek jest znacznie większy. Poza tym dzięki zachowaniu walorów smakowych warzyw możemy ograniczyć sól, bo i po co ją dodawać, kiedy można cieszyć się naturalnym smakiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto