(© Folder filmu (niemiecki))

14 maja, filmem "Grace of Monaco" otwarto 67. Festiwal Filmowy w Cannes. Na czerwonym dywanie pokazali się bohaterowie filmu, gwiazda Nicole Kidman i reżyser Olivier Dahan. Na premierze niestety zabrakło rodziny Grimaldich.

Rodzina książęca Grimaldich: Albert, Caroline i Stefania, już w styczniu zapowiedziała, że nie będzie uczestniczyć w otwarciu festiwalu, wyrażając swoje niezadowolenie ze scenariusza filmu i twierdząc, że film został tylko po to zrobiony, aby zarobić pieniądze na historii rodziny. Zapewne protest rodzinny przyczyni się jeszcze bardziej w nagłośnieniu filmu i zachęci kinomanów do obejrzenia. Ten film na pewno nie będzie kolejnym sukcesem Oliviera Dahana, jakim był film biograficzny o Edith Piaf. Film jest zbyt bajkowy, mało realny i chwilami brakuje mu spójności akcji.

Fabuła filmu rozpoczyna się w 1962 roku. Grace Kelly porzuciła Hollywood, aby zostać księżną Monako u boku męża, księcia Rainiera (Tim Roth). Księstwo Monako tonie w politycznym kryzysie. Książę Rainier III, szuka możliwości rozwiązania sporu podatkowego z sąsiednią Francją, obawiając się utraty autonomii Monako. Prezydent Charles de Gaulle, grozi blokadą wojskową i żąda wprowadzenia podatku dochodowego, z działalności bogatych firm. W tym czasie, Monako jest oazą finansową dla milionerów i przemysłowców. W ten oto sposób rujnowało gospodarkę sąsiedniej Francji.
Równocześnie księżna Grace (Nicole Kidman), otrzymuje ofertę od reżysera Alfreda Hitchcocka, aby zagrała w jego kolejnym filmie. Będąc sławną hollywoodzką aktorką, nie wyobrażała sobie życia bez dalszej kariery filmowej. W Monaco czuła się jak kanarek zamknięty w klatce. Hitchcock zaproponował jej zagranie w thrillerze Marnie kobietę kleptomankę. Ambitny scenariusz filmu Marnie nie wywołał zdecydowanego sprzeciwu księcia Rainera, lecz spotkał się z ostrą krytyką dworskich mediów oraz niezadowoleniem społeczności Monako.
Grace musi podjąć decyzję, czy realizuje swoje osobiste pragnienia kariery artystycznej, czy też będzie wspierała męża w jego politycznych wyzwaniach. Wybiera jednak tą najważniejszą rolę, księżnej i matki.

Film w sumie banalny, trochę bajkowy nie wnoszący wiele. Olivier Dahan zaraz na początku filmu zastrzega sobie fikcyjność fabuły, która jest jednak oparta na na prawdziwej biografii. Reżyser trochę nieudolnie porusza się pomiędzy różnymi wątkami, łącząc wątek szpiegowsko-kryminalny z politycznym teatrem pałacu Monako, wplatając klasyczny melodramat fasadowego życia wyższych sfer. Naturalnie film można obejrzeć i potraktować go jak kolorową bajkę.

W kinach niemieckich, francuskich i włoskich film wszedł na na ekrany 15.05, w Polsce wchodzi dzisiaj.
Tytuł oryginalny: "Grace of Monaco", produkcja: amerykańsko-francuska, czas: 103 min, reżyseria Olivier Dahan, scenariusz Arash Amel. W roach głównych: Nicole Kidman i Tim Roth. W pozostałych rolach: Frank Langella , Parker Posey , Derek Jacobi , Paz Vega , Roger Ashton-Griffiths , Milo Ventimiglia i inni.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!