W toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa wystąpiła Grażyna Auguścik. Na scenie towarzyszyli jej znakomici muzycy - amerykańscy instrumentaliści oraz wirtuoz akordeonu Jarek Bester i gitarzysta Kurt Rosenwinkel.

Grażyna Auguścik rozpoczęła swoją karierę w Europie. W 1992 roku ukończyła studia na prestiżowej uczelni Berklee College of Music w Bostonie dzieląc od tamtej pory scenę z takimi sławami jazzu jak: Jim Hall, Michael i Randy Brecker, Bobby Enriquez, John Medeski, Paul Wertico, Kurt Rosenwinkel, Robert Irving III, Michał Urbaniak, Terry Callier, Patricia Barber, John McLean, Andrzej Jagodziński, Jarek Bester i wielu innych. Od roku 1994 jej domem jest Chicago. Tam koncertuje w legendarnych już miejscach tj. Green Mill, the Chicago Cultural Center czy The Millennium Park.

Utwory, które usłyszała 15 lutego toruńska publika to przede wszystkim kompozycje Andrzeja Kurylewicza. Jego muzyka, poza oryginalnymi wykonaniami Wandy Warskiej oraz zmarłego w ubiegłym roku samego kompozytora, jest rzadko interpretowana w kraju jak i za granicą. Koncert Grażyny Auguścik był hołdem dla muzyki Kurylewicza i dla wielkiej indywidualności artystycznej - Wandy Warskiej. Oboje wnieśli duży wkład do polskiej kultury - cudowną muzykę o ponadczasowym charakterze. Wokalistka kładzie duży nacisk na popularyzację twórczości Kurylewicza i Warskiej, która powinna mieć możliwość szerszego zaistnienia. Zagrane zostały także utwory Nicka Drake'a, zmarłego przedwcześnie kompozytora jak i autora tekstów, którego muzyka zachwyca do dziś.

Grażyna Auguścik zaprosiła do współpracy znakomitych amerykańskich instrumentalistów a także gościa specjalnego Kurta Rosenwinkel`a - rewelacyjnego gitarzystę mającego wysoką lokatę w rankingach indywidualności gitary jazzowej. Wraz z nią zagrali instrumentaliści młodej sceny chicagowskiej: Matthew Scott Ulery na kontrabasie i Jon Deitemyer - perkusja. Od lat wokalistce pomaga swoim talentem wirtuoz akordeonu Jarek Bester, którego również podczas koncertu w Toruniu nie zabrakło.

Wrażliwe interpretacje muzyki polskiej w wykonaniu muzyków innej narodowości to nowa jakość. Koncert był wyjątkowo ciekawym wydarzeniem muzycznym, którego gwarantem wysokiej jakości artystycznej była, obok profesjonalnych jazzowych instrumentalistów, jedna z większych indywidualności międzynarodowej sceny jazzowej - Grażyna Auguścik.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!