Saloniki-wykopaliska Saloniki-wykopaliska

Saloniki-wykopaliska (© Fot. Marek Bachorski-Rudnicki)

W pobliżu wioski Vaskina na Peloponezie, opady deszczu odsłoniły greckie grobowce sprzed ponad 3,3 tys. lat. Datuje się je na okres mykeński, czyli pochodzą z czasów gdy toczyła się akcja „Iliady” opisanej przez Homera.

Jak donosi serwis internetowy Athens News, ten starożytny cmentarz znajduje się w odległości około 10 km na północny zachód od miasta Leonidio, ulokowanego na środkowo-wschodnim wybrzeżu Peloponezu, na terenie gminy Notia Kynuria.

Naukowcy z rządowej agencji o nazwie „39. Eforat Archeologii Prehistorycznej i Klasycznej” odnaleźli wewnątrz kwater rozmaite przedmioty codziennego użytku złożone w nich jako dary dla zmarłych. Wśród nich znalazło się w tym kilka unikatowych waz biesiadnych w stanie idealnym.

Archeolodzy badają to znalezisko i jak do tej pory odsłonili pięć grobowców tzw. skrzynkowych z okresu mykeńskiego, czyli pochodzących z XIV w. p.n.e. Jest to niezwykle rzadkie odkrycie, zwłaszcza, że przedmioty są w tak dobrym stanie.

Kultura mykeńska to najstarsza kultura starożytnej Grecji kontynentalnej. Jak się przypuszcza rozwijała się ona w okresie ok. 1600-1100 r. p.n.e. Nazwa pochodzi od ważnego ośrodka cywilizacji Achajów miasta Mykeny, znajdującego się w centrum Kotliny Argolidzkiej na Peloponezie. Jest to niezwykle ciekawy okres w historii Grecji, który dokładniej został poznany dopiero w drugiej połowie XIX wieku dzięki pionierskim pracom archeologa Heinricha Schliemanna.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!