Dożynki Gminne w Gromcu służą podtrzymaniu tradycji Dożynki Gminne w Gromcu służą podtrzymaniu tradycji

Dożynki Gminne w Gromcu służą podtrzymaniu tradycji

To ważne święto będące kultywowaniem tradycji - stwierdzili zgodnie Maria Oratowska i Rafał Baliś, starostwie Dożynek Gminnych 2016, które 28 sierpnia odbyły sie w Gromcu.

Oboje już kilkukrotnie pełnili tą funkcję i każdorazowo był to dla nich zaszczyt i wyróżnienie.
- Wbrew opiniom funkcji starosty dożynkowego nie piastuje rolik o największym areale upraw lub wielkości hodowli. W Gromcu jest to odpowiedź na zaproszenie sołtysa i Koła Gospodyń Wiejskich – wyjasnia R. Baliś.
Starostowie kontynuują rodzinne tradycje rolnicze. - Gospodarujemy na ziemi odziedziczonej po rodzicach. Na dwóch hektarach mam zboże i ziemniaki. Kiedyś rolników było więcej, toteż charakter tego święta ma dziś inny wymiar. Były wystawy plonów i zwierząt hodowlanych. Jednak zawsze jest to ważne wydarzenie na wsi – mówi M. Oratowska.
- To podziękowanie za płody rolne, nierozerwalny element polskiej tożsamości. Ważne, że te piękne tradycje są pielęgnowane – dodaje starosta, gospodarujący na codzień na 2 ha ziemi, na której uprawia zboże.
Uroczystości dożynkowe rozpoczął oficlany przemarsz korowodu do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie dziękczynną mszę świętą sprawował ks. Zdzisław Bury. Części obrzędowej przewodził zespół śpiewczy "Gromcaneczki" tamtejszego KGW. Na ręcę gospodarza gminy Libiąż burmistrza Jacka Latko starostowie dożynek przekazali chleb. Ten symbol płodów rolnych z rąk przewodniczących kół gospodyń wiejskich z Żarek i Libiąża otrzymali także sołtysowie Stanisław Garlacz i Jerzy Górski. Wspólnie z burmistrzem i przewodniczącą libiąskiej Rady Miejskiej Bogumiłą Latko sołtysowie zgodnie z obyczajem poczęstowali chlebem mieszkańców. Tradycyjnie też odbyły się konkursy plonów i kwiatów. Za kwiaty wyróżnienia otrzymały Zofia Bartula, Roma Ostrowska, Janina Smalcerz, Helena Marchewka i zespół śpiewaczy "Macierzanki" z KGW w Żarkach. Za plony nagrodę odebrała Janina Grabowska.
Atrakcją dla mieszkańców był występ zespołu góralskiego "Młode Juhasy" z Ujsół. Śpiewem i tradycyjnym tańcem młodzi górale podbili serca widzów. Najmłodsi uczestnicy imprezy zajęci byli tworzeniem ozdób z siana na specjalnym przygotowanym do tego stoisku. Dożynki gminne zakończyła zabawa taneczna z zespołem muzycznym Dejavu.
- Dożynki to najważniejsze dla rolników święto, podziękowanie za urodzaj, docenienie trudów pracy na roli. Postęp technologiczny spowodował odejście od rolnictwa. Kiedyś każdy kawałek ziemi był uprawianym, nawet miedze. W przeszłości wiłyśmy nawet 15 dożynkowych wieńców, które wędrowały do najważniejszych osób w gminie. Było też łatwiej o materiały do jego wytowrzenia. Dziś poprzestajemy na jednym. Do jego wytworzenia zbieramy niedojrzałe zboże, które następnie suszymy. Następnie wijemy wieniec według własnej inwencji twórczej, przyozdabiając go kwiatami - wyjaśnia Melania Mańka – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Gromca.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!