Tradycyjny korowód dożynkowy w drodze na uroczystą mszę świętą Tradycyjny korowód dożynkowy w drodze na uroczystą mszę świętą

Tradycyjny korowód dożynkowy w drodze na uroczystą mszę świętą

Po ciężkiej pracy na roli i zebraniu plonów, należy się świętowany z radością odpoczynek i relaks. I właśnie takie były tegoroczne dożynki gminy Libiąż

Wieś Gromiec była 18 sierpnia 2013 roku miejscem gminnego święta plonów. Obchody podsumowujące zebrane plony i płody rolne odbywają się naprzemiennie w dwóch sołectwach gminy Libiąż. Tegoroczne uroczystości zapoczątkował przemarsz barwnego korowodu dożynkowego do kaplicy pw. Matki Boskiej Różańcowej, gdzie podczas dziękczynnej Mszy Świętej ksiądz proboszcz Zdzisław Bury poświęcił dożynkowe wieńce i chleby.
Część obrzędową przy Świetlicy LCK w Gromcu z udziałem Eurodeputowanego Bogusława Sonika, Posła na Sejm RP Marka Polaka, Wicestarosty Powiatu Chrzanowskiego Marii Siudy, Burmistrza Libiąża Jacka Latko i jego zastępcy Jarosława Łabęckiego, Radnych Libiąskiej Rady Miejskiej, Sołtysów Żarek Bogusława Gucika i Gromca Jerzego Górskiego, przedstawicieli organizacji społecznych oraz mieszkańców gminy Libiąż, rozpoczęło przekazanie chleba przez dożynkowych starostów Marii Oratowskiej i Rafała Balisia na ręce Burmistrza Libiąża Jacka Latko. Tradycyjnie temu zwyczajowi towarzyszył ludowy program artystyczny w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich Gromcaneczki, Libiążanki i Macierzanki, a także zespołów śpiewaczych „Wrzos” i „Zorza”. Uczestnicy imprezy mieli okazje zmierzyć się w typowo gospodarskich konkursach z nagrodami. Panowie rywalizowali w konkurencji wieszania prania, natomiast Panie wcieliły się w rolę „kopciuszka”, a ich zadaniem było jak najszybsze wydzielenie grochu spośród wielu rodzajów ziarna. Nieodzowny konkurs kwiatów i plonów wygrały wspólnie Zofia Bartula oraz Koła Gospodyń Wiejskich Gromcaneczki i Macierzanki z Żarek. O rozrywkę dla najmłodszych zadbała agencja artystyczna „La-Bamba”, serwując rozmaite ciekawe konkursy i zabawy z nagrodami ufundowanymi przez LCK. Najmłodsi równie miło spędzić czas mogli na stoiskach wytwarzania papieru i garncarskim, a także wielu urządzeniach do zabawy. Na zakończenie imprezy jej uczestnicy świetnie bawili się do muzyki na żywo w wykonaniu zespołu „Tango Luz”. Gminne Dożynki 2013 zorganizowało Libiąskie Centrum Kultury.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!