Cyber Europe 2010 - taką nazwę nosi akcja ćwiczeniowa Unii Europejskiej. Zainscenizowane ataki i infekcje na serwery w całej Europie mają pokazać stopień zabezpieczeń i wyszkolenia personelu odpowiedzialnego za cyberochronę.

Jak podaje ENISA - Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji - to pierwszy w Unii tak kompleksowy test mechanizmów zabezpieczających europejską sieć internetową. 150 ekspertów czuwało nad przebiegiem ćwiczeń przeprowadzanych w państwach UE. Zainscenizowano ponad 320 "wypadków" - infekcji sieci i komputerów. Program miał na celu sprawdzenie, jak poszczególne kraje poradzą sobie w wypadku ataku hakerów czy w czasie cyberwojny. W tych wirtualnych manewrach wzięły udział, poza krajami Unii, również Islandia, Szwajcaria i Norwegia. Wyniki zostaną oficjalnie ogłoszone 10 listopada.

Analizą zajmuje się ok. 150 osób, w tym 80 w Atenach (siedzibą ENISA jest Heraklion na Krecie). Organizatorzy zapewniają, że testy będą niezauważalne dla zwykłych użytkowników sieci. ENISA przede wszystkim sprawdzi, czy po ataku na infrastrukturę sieciową ruch zostanie automatycznie przekierowany na mniej obciążone serwery. Przetestowane zostaną również systemy łączności i informacji o ataku hakerów. Wcześniej podobne ćwiczenia przeprowadziły USA.


Źródło

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!