W sobotę i niedzielę harcerze z radomszczańskiego hufca uczestniczyli w kursie kwatermistrzów oraz skarbników drużyn oraz szczepów.

To dopiero część pierwsza kursu, który będzie kontynuowany także w przyszły weekend. Podczas szkolenia harcerze uczą się w jaki sposób gospodarować majątkiem swych drużyn. Zagadnienia poruszane w trakcie zajęć dotyczą m.in. podstawowych zasad gospodarowania majątkiem Związku Harcerstwa Polskiego oraz pozyskiwania środków finansowych i rzeczowych.

Z pewnością ta wiedza przyda się harcerzom w bieżącym zarządzaniu finansami swoich drużyn i szczepów. Wcale nie chodzi tutaj o małe pieniądze. Harcerze zdobywają bowiem środki z programów grantowych organizowanych przez samorządy i organizacje, z akcji przekazywania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz z własnych przedsięwzięć organizowanych w lokalnym środowisku.

Na początku roku kalendarzowego każda drużyna Hufca ZHP Radomsko przedstawia plan finansowy na najbliższe 12 miesięcy. Wszelkie wpłaty, wypłaty i zakupy odnotowywane są w książkach finansowych. Każda akcja zarobkowa bądź zakupy muszą być rozliczane według ściśle określonych procedur, ze szczególnym uwzględnieniem dotrzymywania terminów. Takie doświadczenia z pewnością przydają się w dorosłym życiu.

W potocznym rozumieniu skarbnik to osoba zajmująca się finansami w drużynie, a kwatermistrz - osoba zarządzająca sprzętem i innym majątkiem takim jak namioty, harcówka (pomieszczenie, w którym odbywają się zbiórki harcerskie), sprzęt obozowy.

- Chciałabym się przede wszystkim czegoś nauczyć i usamodzielnić w tej kwestii, teraz nie za bardzo orientuję się w prowadzeniu finansów swojej drużyny i czasem muszę pytać o to kompetentne osoby. Już podczas pierwszego wykładu sporo się dowiedziałam - mówi Ilona, uczestniczka kursu.

W kursie bierze udział kilkunastu harcerzy. Prowadzącymi są instruktorzy Hufca ZHP Radomsko, praktycy, którzy zajmują się omawianymi kwestiami także w życiu zawodowym. Zajęcia mają formę wykładów, prezentacji oraz praktycznych ćwiczeń takich jak opisywanie faktur, uzupełnianie książki finansowej, pisanie wniosków grantowych czy też ewidencjonowanie majątku rzeczowego. W przyszły weekend odbędzie się druga część kursu. Na koniec zostanie przeprowadzony egzamin.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!