Baza danych jednego z największych serwisów filmowych została zhackowana. Hasła, loginy i adresy mailowe 700 tys. użytkowników Filmwebu znalazły się w sieci w postaci pliku o wielkości 40 MB.

Jeżeli ktoś posiada konto na Filmwebie, to powinien szybko zresetować swoje hasło. Co więcej - najlepiej zresetować hasła także w tych serwisach, w których wykorzystywane są te same dane logowania.

Przebieg ataku hackerskiego ustala między innymi Piotr Konieczny, specjalista ds. bezpieczeństwa, prowadzący serwis Niebezpiecznik.pl, gdzie czytamy, że "Nie ulega wątpliwości, że dla osób posiadających bazę, łupem nie będą konta na Filmweb.pl (bo co z nimi można zrobić?), ale skrzynki e-mailowe - atakujący w pierwszej kolejności sprawdzą, czy użytkownicy ustawili do nich takie samo hasło A potem przejrzą historię korespondencji i odzyskają hasła do innych, 'ciekawszych' serwisów".

Przyczyny włamania nie są jeszcze znane (nie wyklucza się dziury w systemie operacyjnym serwera, albo wykorzystania pozostałości po deweloperskiej wersji Filmweba (serwis przeszedł ostatnio poważny lifting).

Przedstawiciele Filmwebu zapewniają, że hasła do serwisu były zaszyfrowane, co powinno utrudnić ich odczytanie. Oświadczaja, że nie otrzymali jeszcze żadnych zgłoszeń od swoich użytkowników, jakby ktoś niepowołany korzystał z ich profilu.

Zapewniają także, że już wprowadzone zostały dodatkowe zabezpieczenia. Możliwe, że zostanie powiadomiona prokuratura.

Na Niebezpieczniku można sprawdzić, czy dane konkretnego użytkownika znalazły się w skradzionej bazie. Ale nawet jeśli się tak nie stało, zmiana hasła jest więcej niż wskazana.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!