(© Bundesarchiv, B 145 Bild-F074398-0021 / Engelbert Reineke / CC-BY-SA)

Brytyjczycy odtajnili tajny dokument, z którego wynika, że kanclerz Niemiec Helmut Kohl chciał pozbyć się połowy Turków przebywających w RFN.

O dokumencie pisze tygodnik "Der Spiegel". Notatka pochodzi z rozmowy Kohla z premier Margaret Thatcher. Kanclerz Niemiec podczas spotkania, które odbyło się w październiku 1982 r. stwierdził, że 50 proc. Turków przebywających na terenie RFN powinno opuścić kraj, a reszta musi nauczyć się niemieckiego.

Kohl tłumaczył swój zamiar niechęcią obywateli Turcji do asymilacji. Taki problem nie występował w przypadku imigrantów z Portugalii czy nawet Azji Południowo-Wschodniej. Zdaniem szefa rządu federalnego, mniejszość turecka nie była zdolna do integracji z niemieckim społeczeństwem. Kanclerz nie zamierzał publicznie wyjawić swoich planów. Chciał zachęcić Turków do opuszczenia Niemiec zwrotem składki ubezpieczeniowej, co miało być rodzajem odprawy.

Niemiecki historyk cytowany przez "Der Spiegel" przyznał, że w latach 80. powszechny był pogląd, że obywatele Turcji mogą być wyłącznie gastarbeiterami i nie powinni pozostać dłużej w RFN. Taką opinię mieli wyrażać nie tylko chadecy z partii Kohla, ale też politycy SPD z jego poprzednikiem, kanclerzem Schmidtem na czele.

Jak informuje TVN24 w 1983 r. Bundestag uchwalił ustawę, która zapewniała odprawę wynoszącą 10,5 tys. marek i zwrot składek dla Turków, którzy zdecydowali się na powrót do ojczyzny. Z takiej możliwości skorzystało jednak tylko 100 tys. osób.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!