Kim Dzong Il w czasie parady z okazji 65-lecia Partii Pracy Korei Kim Dzong Il w czasie parady z okazji 65-lecia Partii Pracy Korei

Kim Dzong Il w czasie parady z okazji 65-lecia Partii Pracy Korei. (© BBC, screenshot)

Pierwszy raz w historii zachodnim dziennikarzom pozwolono relacjonować na żywo wydarzenia z Placu Kim Ir Sena, na którym odbyła się dziś największa w dziejach Korei Północnej parada wojskowa z okazji 65-lecia Partii Pracy Korei.

Dwadzieścia tysięcy żołnierzy, setki pojazdów wojskowych, w tym czołgów i rakiet, przemaszerowało i przejechało przez Plac Kim Ir Sena w Phenianie w paradzie zorganizowanej z okazji 65. urodzin - rządzącej Koreą Północną - Partii Pracy.

Szczególnego znaczenia dzisiejszemu, pokazanemu "na żywo" na całym świecie, bezprecedensowemu w historii Korei Północnej wydarzeniu na centralnym placu północnokoreańskiej stolicy nadaje fakt, że wzięli w nim udział przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il oraz jego syn Kim Dzong Un, który najprawdopodobniej przejmie od ojca władzę nad komunistycznym reżimem.

"Urodzinowa" parada była zarazem pokazem lojalności wobec północnokoreańskiego przywódcy oraz jego syna. Kim Dzong Il wie, że jeżeli chce płynnie przekazać władzę swojemu synowi, musi wcześniej umocnić jego pozycję wewnątrz partii rządzącej, ale przede wszystkim podporządkować mu armię, będącą gwarantem utrzymania władzy przez dynastię Kimów.

Opinia publiczna wie bardzo niewiele o przyszłym przywódcy Korei Północnej. Kim Dzong Un ma 27 lub 28 lat. Uczył się w publicznej szkole w Szwajcarii, gdzie został wysłany anonimowo jako rzekomy syn azjatyckiego dyplomaty. Najprawdopodobniej zna język angielski i niemiecki. W zeszłym miesiącu otrzymał od swojego ojca nominację generalską oraz został wiceprzewodniczącym Narodowej Komisji Obrony, której przewodniczy sam Kim Dzong Il.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!