Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hitler prosi Żydów o przebaczenie. Zbrodnia nie ma narodowości

Kamil Bieńko
Kamil Bieńko
Próżna 14. Modlący się Hitler.
Próżna 14. Modlący się Hitler. Kamil Bieńko, zdj. zrobione telefonem
Próżna 14. Przedwojenna, zdewastowana kamienica. Przy zakratowanej bramie całodobowa ochrona. Jest tylko niewielkie okienko, przez które widać ciemne przejście i następną bramę. Przed nią klęczy jakaś postać.

Zdaje się, że ma ręce złożone do modlitwy i jest młoda, sądząc po niewielkim wzroście i wątłej sylwetce. To musi być chłopiec, choć nie można być absolutnie pewnym, gdyż jest odwrócony tyłem do widza.

Spoglądając przez okienko, czuć jakiś niepokój. Przechodzą mnie ciarki, ale nie mogę oderwać wzroku od tego fascynującego, a zarazem przerażającego widoku. Półmrok miesza się z wpadającymi od strony dziedzińca promieniami słońca. Oświetlają one niewidoczną dla nas twarz tajemniczego chłopca. Kim on jest? Dlaczego się modli w przejściu tej kamienicy, która niegdyś była w granicach getta? Czy jest Żydem?

Nie, to Adolf Hitler. Chłopiec o jego twarzy jest rzeźbą z wosku wykonaną przez włoskiego artystę Maurizio Cattalana w ramach jego wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. Rzeźbiarz uznał, że brama na Próżnej, która wchodziła w granice getta, będzie najwłaściwszym miejscem dla jego rekwizytu. To, że można go oglądać tylko od tyłu, dodatkowo pobudza imaginacje.

Wśród zwiedzających panuje konsternacja. Jedni mówią, że to duch zmarłego dziecka, inni, że to pokutnik albo mały Żydek, o czym piszę ''Gazeta Wyborcza''. Interpretacjom nie ma końca. Kiedy w końcu ''podglądający'' przez okienko widzowie dowiadują się, że to Hitler, nie kryją emocji. Od bulwersacji, po nostalgię i refleksję.

Niestety, refleksja jest w mniejszości. Większość ludzi nie stara się zadawać sobie pytań. Pomijając tych, którzy w życiu pytają się tylko w sklepie o piwo, to cała reszta nie chcę się dowiedzieć czegoś o samych sobie. Po co pytać dlaczego ten Hitler przeprasza i czy ma prawo prosić o przebaczenie? Dlaczego jest w ciele chłopca? Czy to oznacza, że kiedyś był zwykłym dzieckiem, takim jakich wiele, a później stał się bestią? Czy każdy z nas może stać się taką bestią? Może w każdym z nas czai się zło i jesteśmy zdolni siać terror. Czy jest wśród nas wielu takich Hitlerów lub Brunonów K.? Przerażające, nieprawdaż? Jak to, my Polacy zdolni do takich okrucieństw? Niemożliwe. Kimże jest ten antypolak Pasikowski ze swoim obrazoburczym ''Pokłosiem''? Pierwsze skojarzenie pseudopatrioty? Żyd. Stuhr? Żyd. Bo przecież niejako po stronie Żydów się opowiadają. Więc co robimy z antypolskimi Żydami? Linczujemy ich. Zupełnie jak w filmie. Historia zatacza koło.

Ludzie trzeźwo myślący wiedzą, że historia nie jest czarno-biała. Nie ma tylko dobrych Polaków ani tylko złych Żydów. W ogóle jak tak można generalizować i ciągle posługiwać się stereotypami? I obarczać za zbrodnie całe nacje. Zbrodnia nie ma narodowości, jak powiedział sędziwy aktor Robert Rogalski, który w ''Pokłosiu'' zagrał rolę swojego życia. Zbrodnia jest wynikiem ludzkiego zła. Na każdej szerokości geograficznej. Zło może ujawnić się w każdym, czego dowiódł prof. Zimbardo w swym słynnym eksperymencie więziennym.

Niestety, nadal są tacy, którzy nienawiść na tle rasowym wykorzystują do swoich celów politycznych. Podważają fakty historyczne, jakby tylko ich prawda, była najprawdziwsza. Nie licząc się z głosem ekspertów. Stawiają wszystko na głowie, zmieniając bieg wydarzeń. Z natury są w opozycji do wszystkich i wszystkiego. Najliczniejsi z nich, zasiadają w sejmie pod lożą prezydenta. To tam, gdzie miała sięgnąć eksplozja ładunku zdetonowanego przez Brunona K.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto