Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hity dekady. Subiektywna lista przebojów. Rok 2001

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Kaja Paschalska (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paschalska_Kaja.jpg)
Kaja Paschalska (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paschalska_Kaja.jpg) Sławek, CC
Choć trudno w to uwierzyć ale za nami już pierwsze dziesięciolecie XXI wieku. To na pewno czas podsumowań, zwłaszcza w muzyce, w której przez te 10 lat tak wiele się zmieniło. Zapraszam wszystkich do podróży w przeszłość, a dokładnie do 2001 roku.

10. "Przyjaciel od zaraz" - Kaja Paschalska

Zestawienie hitów, które naznaczyły rok 2001, warto rozpocząć od nieśmiertelnej Oli Lubicz z serialu "Klan". Na fali popularności młodsza córka Pawła i Krystyny Lubiczów postanowiła postawić pierwsze kroki w świecie muzycznym. Z punktu widzenia ówczesnych nastolatek - nie mogło być lepiej ale słuchając dziś hitu "przyjaciel od zaraz" raczej każdy załamuje ręce niż szuka w pośpiechu plakatów z Kają. Paschalska nadal walczy o widzów w serialu "Klan" a rok temu chciała znów "przebojem" wedrzeć się na listy przebojów wraz z Piotrem Kupichą. Jaki tego był efekt? Warto sprawdzić najnowsze notowania hitów.

9. "There You'll Be" - Faith Hill

Zapewne fani kina wojennego, oglądając w rodzących się wówczas multipleksach film "Pearl Harbor" zastanawiali się czy nie pomylili pokazów. Dopiero w połowie filmu mogli obserwować nieprawdopodobne efekty specjalne użyte do zobrazowania ataku japońskich wojsk na amerykański port na Hawajach. W głównej mierze oscarowy przebój to romantyczna historia. W podobnej tematyce została dobrana filmowa piosenka wykonywana przez piosenkarkę country, Faith Hill. Ckliwy przebój brylował po listach przebojów oraz hulał w stacjach radiowych. Ale jednak miło się do niego wraca po latach.

8. "Let's Get Back to Bed - Boy" - Sarah Connor feat. TQ

Niemieckim muzycznym "towarem"eksportowym w roku 2001 r. była Sarah Connor (nie mylić z matką przywódcy ludzkości z serii Terminator). Ale każda kariera muzyczna ma swój początek - utwór nagrany z czarnym raperem TQ (delikatnie mówiąc mniej znanym niż jego koleżanka po fachu) pt. Let's Get Back to Bed - Boy! okazał się przepustką do wielkiego świata. Co ciekawe, po kilku latach popularności w europejskich szkolnych dyskotekach, Sarah nagrała nawet kawałek z Enrique Iglesiasem (Takin' Back My Love z jej udziałem okazał się mniej znany niż z Ciarą). Póki co, prób powrotu do szczytów list przebojów nie może zaliczyć do udanych.

7. "Moi Lolita" - Alizée

Alizée Jacotey, młoda kostarykańska piosenkarka zapewne nie spodziewała się, że jej debiutancki singiel, który powstał na kanwie powieści Władimira Nabokowa osiągnie niewyobrażalny sukces nie tylko we Francji ale i również w całej Europie. Nad Sekwaną singiel sprzedał się aż w 1,2 mln egzemplarzy! Trzeba po latach przyznać, że teledysk do tego utworu na pewno nie był odkrywczy, ale dla młodzieżowej części publiczności przed szklanymi ekranami na pewno był bez zarzutu. Żaden z wydanych przez nią kawałków nie powtórzył sukcesu debiutu, co tworzy z Alizée artystkę jednego przeboju.

6. "W kinie, w Lublinie kochaj mnie" &#8211

Halinka Młynkowa i jej trupa pod nazwą Brathanki na początku XXI wieku wylansowała wiele niezapomnianych, biesiadnych kawałków, które sprawdzają się na nie jednej potańcówce. Jednym z nich jest opowieść o miłości, która nie przemija ani w kinie w Lublinie ani w metrze. Moda na utwory Brathanków nie ustaje, natomiast na sam zespół i jego byłą wokalistkę już tak. Od 2001 r. grupa kilkakrotnie zmieniała wokalistkę, a sama Młynkowa stara znów przypomnieć się Polakom m.in. w "Bitwie na Głosy".

5. "Survivor" - Destiny's Child

Amerykańskie dziewczyny przeznaczenia, wraz z początkiem nowego wieku rozpoczęły atak na światowe listy przebojów od USA. W Destiny's Child, główne skrzypce wokalne grała Beyonce Knowles. Powyższa piosenka ma się odnosić do wciąż trwającego zespołu, pomimo, że w ówczesnym czasie stracił trzy wokalistki. "Głęboka" metafora utworu została podłapana przez stacje radiowe na całym świecie - w 13 krajach stała się numerem jeden na listach przebojów. Przeznaczenie wspólnie wypracowanego sukcesu rozpadło się w 2006 r. kiedy zespół przestał istnieć, a każda z jego wokalistek poszła w swoją stronę. Póki co największy sukces odniosła Beyonce, którą znają nawet tajscy hodowcy ryżu.

4. "Mój Przyjacielu" - Krzysztof Krawczyk & Goran Bregović

Krzysztof Krawczyk to postać bezprecedensowa na polskim rynku muzycznym - jego dyskografia to podróż przez wszystkie gatunki muzyczne ostatnich dziesięcioleci. Współpraca z bałkańskim artystą Goranem Bregoviczem, przyniosła spragnionym prostych rytmów Polakom, przebój o przyjacielu, który coraz bardziej destabilizuje życie wysoko postawionego człowieka. Piosenka do dziś całkiem dobrze brzmi, a Krzysztof Krawczyk nadal koncertuje po kraju, nie dając zapomnieć o swojej legendzie. Bregović natomiast wiedzie spokojne życie kompozytora.

3. "How You Remind Me" - Nickelback

Przez wiele lat rockowy zespół Nickelback był bliżej znany muzycznej publiczności za oceanem, zwłaszcza w Kanadzie skąd pochodzą. Pierwszy singiel z trzeciego ich studyjnego albumu pt. How You Remind Me osiągnął nieprawdopodobny sukces - dostał się na szczyty list przebojów w wielu krajach (w tym w Stanach Zjednoczonych) oraz stał się najczęściej wówczas granym utworem rockowym w stacjach radiowych na świecie. Piosenka do dziś jest znakiem rozpoznawczym zespołu a sam Nickelback z Chadem Krogerem na czele nadal wydaje świetne utwory, nie odchodząc zbytnio od swoich korzeni.
2. "Butterfly" &#8211

Dlaczego ten utwór znalazł się na miejscu drugim tego zestawienia? Dlatego, że motyl w wykonaniu szalonego miasta do dziś wydaje się całkiem świeżą, rockową propozycją. Wokalista zespołu (Seth Binzer), który jest głównym aktorem powyższego teledysku zapewne nie u jednej gospodyni domowej wywołał reakcję w stylu: "jak można tak wyglądać?!". Czy to przez jego wygląd wzrosło zainteresowanie piercingiem? Nie wiadomo ale "Butterfly" stał się super przebojem nie tylko w USA ale jednym jaki udało się wylansować zespołowi. Dziś, z uzależnionym od narkotyków wokalistą zespół stara się znów nas zachwycić. Póki co - nawet nie z marnym skutkiem.

1."Malcziki" &#8211

Malczyki w wykonaniu projektu muzycznego Yugoton, zdecydowanie można zaliczyć do klasyki polskiego rocka początku XXI wieku. Piosenkę do dziś można kątem ucha usłyszeć w stacjach radiowych (zazwyczaj późną nocą). Warto przypomnieć, że Yugoton miał na celu przedstawienie w nowej aranżacji jugosłowiańskich utworów z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Do współpracy zaproszono Pawła Kukiza, Kasię Nosowską czy Kazika Staszewskiego, który wykonuje powyższy utwór. Yugoton wydał jedną płytę, natomiast nawiązaniem do tego projektu był Yugopolis, który również podbił serca polskich słuchaczy.

Bonus: "Maj" - Varius Manx

Są głosy mówiące o tym, że maj jest najpiękniejszym miesiącem. I choćby nie wiem jak człowiek się nie starał - to trudno się z tym nie zgodzić. Stał się on również inspiracją dla zespołu Varius Manx do wylansowania wielkiego przeboju, który do dziś od czasu do czasu może w nocnych godzinach posłuchać w polskich rozgłośniach radiowych. Utwór oczywiście jest o miłości, która pojawiła się wraz z miesiącem maj. Co dziś dzieje się z Varius Manx? W 2006 r. członkowie zespołu mieli bardzo poważny wypadek, w wyniku którego Monika Kuszyńska została sparaliżowana. Dziś reszta grupy współpracuje już z inną wokalistką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto