W Polsce wciąż trwa batalia w sprawie ustawy o emeryturach i konieczności pracy do 67. roku życia, a we Francji socjalistycznego prezydenta Hollande'a, wydano dekret o możliwości przejścia na emeryturę po osiągnięciu 60. roku życia.

Nie jest to jednak decyzja wiążąca dla wszystkich Francuzów. Jak podają agencje prasowe, po wyborach nowy rząd francuski wydał dekret, który przywraca możliwość przejścia na emeryturę 60-latków, ale tylko tych, którzy zaczęli pracować w młodym wieku.

Zmiany w systemie emerytalnym, wynikające z nowego dekretu, zaczną obowiązywać z dniem 1 listopada 2012 r., i obejmą w pierwszym roku 110 tys. pracowników. Koszt budżetowy operacji wyniesie w pierwszym roku 1,1 mld euro a za 5 lat, czyli w 2017 roku, kiedy prezydent Francois Hollande będzie kończył kadencję, osiągnie 3 mld euro - przelicza emerytalny.

Rządowy dekret emerytalny przewiduje, że ludzie, którzy podjęli pracę w wieku 18 lub 19 lat, będą mieli prawo przejść na pełnowymiarową emeryturę po osiągnięciu 60 lat, pod warunkiem, że ich okres składkowy wyniesie 41,5 roku. Są i inne obwarowania, takie na przykład, że będą też brane pod uwagę okresy choroby, bezrobocia i niezdolności do pracy.

Przypomnijmy, że przed dwoma laty, za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, wprowadzono ustawę nakazującą pracę do 62. roku życia. Ta reforma emerytalna, podwyższająca wiek pracy z 60 do 62 lat, została właśnie teraz, zgodnie z zapowiedzią w kampanii wyborczej socjalisty Hollande'a, uchylona.

Wpierw były protesty opozycji przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, obecnie zaś nowa opozycja zarzuca rządowi Hollande'a, wprowadzenie decyzji o wydatkach związanych z ponownymi zmianami w systemie emerytalnym, bez konsultacji w parlamencie.

Zdaniem pani minister Solidarności i Spraw Społecznych, Marisol Touraine - decyzja rządu Hollande'a oddaje sprawiedliwość tym, którzy byli najbardziej poszkodowani warunkami reformy Sarkozy'ego, z 2010 roku.

Profil autora na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!