Obalony prezydent Egiptu Hosni Mubarak zostanie w najbliższych dniach przeniesiony do szpitala więziennego w Kairze, w związku z oskarżeniami dotyczącymi m.in. śmierci kilkuset osób podczas tegorocznych zamieszek.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym wczoraj przez agencję informacyjną Mena, "prokurator nakazał Ministerstwu Spraw Wewnętrznych przeniesienie byłego prezydenta Hosni Mubaraka do szpitala Mazra'a w więzeiniu Torah."

Arabska Wiosna Ludów. Przeczytaj raport specjalny Piotra Drabika

82-letniemu Hosni Mubarakowi stawiane są zarzuty m.in. w sprawie śmierci kilkuset osób podczas zamieszek do jakich doszło w styczniu i lutym w Kairze oraz kilku innych egipskich miastach. W starciach pomiędzy protestującymi Egipcjanami zginęło 365 osób, a kolejnych 2 tysiące odniosło obrażenia.

Obalony egipski przywódca oskarżony jest także o popełnienie licznych przestępstw o charakterze korupcyjnym. W ciągu blisko 30-letniej prezydentury, Mubarak zgromadził wraz z rodziną ogromną fortunę, szacowaną niekiedy nawet na 70 mld dolarów.

Czytaj także: Mubarak i jego miliardowe imperium

Specjaliści Global Financial Integrity, międzynarodowego think-tanku, pracującego m.in. na rzecz transparentności rynku finansowego, oszacowali, że z Egiptu znika co roku ok. 6 mld dolarów. Tylko w okresie od 2000 do 2008 roku defraudacji uległo blisko 60 mld dolarów. Zapewne znaczna część tej kwoty trafiła wprost do prezydenta Mubaraka oraz ludzi blisko z nim związanych.

Kilka dni temu egipskie władze zastosowały areszt wobec dwóch synów Mubaraka, którzy - tak jak ojciec - podejrzewani są o korupcję oraz udział w tłumieniu styczniowo-lutowych protestów. Już wcześniej do więzienia w Kairze trafili wierni byłemu prezydentowi ministrowie, m.in. spraw wewnętrznych, turystyki oraz informacji.

Eustachy Bielecki: "Koniec Mubaraka. Kim jest były dyktator Egiptu?"

W chwili obecnej Hosni Mubarak znajduje się w szpitalu w znanym kurorcie turystycznym Szarm asz-Szajch, gdzie znalazł się w związku z problemami z sercem. Nie wiadomo na razie kiedy zostanie przewieziony do więzienia w Kairze.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!