Rita Ora we własnej osobie Rita Ora we własnej osobie

Rita Ora we własnej osobie

Na wyspach brytyjskich jest objawieniem muzycznym ostatnich miesięcy, a dla tysięcy mieszkańców Kosowa powodem do dumy narodowej. Mowa o Ricie Sahatçiu Orze, 21-letniej mezzosopranistce wydającej właśnie swoją debiutancką płytę.

Czekaj. Bądź cierpliwa. Wiedz, że nie wszystko zmienia się w ciągu nocy (...) Nauczyłam się cierpliwości i niech życie nabiera swojego biegu - tak na pytanie o to, co by poradziła samej sobie, gdyby znowu miała 18 lat, w jednym z wywiadów odpowiedziała młoda i piękna blondynka. Za pełnym uśmiechem 21-letniej Rity Ory, kryje się prawdziwy wokalny żywioł - piosenkarka sprawnie operuje mezzosopranem dramatycznym, przez co już jej głos jest rozpoznawalny w Wielkiej Brytanii. Ale przy rosnącej z każdym tygodniem popularności, nie zapomina również o swoich korzeniach. Rita Sahatçiu Ora, bo tak brzmi jej pełne nazwisko, przyszła na świat 26 listopada 1990 r. w Prisztinie, dziś stolicy Kosowa, a wówczas części socjalistycznej Jugosławii. Ale ona niestety nie pamięta żadnych obrazków ze swojej małej ojczyzny, ponieważ jeszcze w roku urodzenia, wraz z rodzicami, przeprowadziła się do Londynu. Reprezentuję Wielką Brytanię, ale Kosowo jest zawsze w moim sercu - podkreśla wokalistka.

W zachodnim Londynie dostała szansę ukończenia prestiżowej szkoły Sylvia Young Theatre School, gdzie muzyczne wykształcenie zdobyli m.in. Dionne Bromfield czy Amy Winehouse. Następnie ukończyła St. Charles Catholic Sixth Form College i już wtedy drzwi wielkiej kariery lekko się dla niech uchyliły. W wieku 14 lat zagrała w komediodramacie "Kłopotliwy transport", gdzie po raz pierwszy zauważono jej niezwykłą barwę głosu. A dokładniej uczynił do Craig David, nagrywając z nią single "Awkward" oraz Tinchy Stryder "Where's Your Love". Na wielką sławę jednak musiała przeczekać w londyńskich barach, gdzie śpiewała do piwa mieszkańcom brytyjskiej stolicy. Szybko ją tam wypatrzyli przedstawiciele wytwórni płytowej Roc Nation i zafundowali podróż do studia nagraniowego w Nowym Jorku, gdzie miała okazję współpracować z samym Jay'em-Z. Dzięki temu pojawiła się w teledysku do jego coveru "Young Forever" oraz w wideoklipie "Over" innego rapera, Drake'a.

W wywiadzie dla magazynu GQ, Rita wspomniała, że podczas pobytu zza oceanem mieszkała na Brooklynie i nie mogła pić alkoholu, ponieważ miała mniej niż 21 lat. Ale pokreśliła również rolę Jay'a Z w jej rozwoju muzycznym - Nauczył mnie wiele cierpliwości jako artysta (...) Kiedy miałam 18 lat myślałam, że wszystko potoczy się bardzo szybko. Ale prawdziwy przełom przyniosła piosenkarce współpraca z DJ'em Fresh, brytyjskim producentem muzyki elektronicznym - nagrali wspólnie utwór "Hot Right Now", który błyskawicznie zyskał sławę w internecie (w serwisie youtube 19,5 mln wyświetleń) i listach przebojów (numer jeden w zestawieniu najpopularniejszych brytyjskich singli). Do tej pory młodej mezzosopranistce udało się wydać jeszcze dwie piosenki - "How We Do (Party)" i "R.I.P." nagrany z brytyjskim raperem Tinie Tempah. Ten utwór pierwotnie został zarezerwowany dla Rihanny, ale ta nie zgodziła się wsiąść udziały w tym projekcie.Gwen Stefani, Aaliyah, India Arie, Ella Fitzgerald, Celine Dion, Bruce Springsteen, David Bowie - to tylko niektóre wielcy muzycy, którzy są inspiracją dla Rity Ory. Zwłaszcza do tej pierwszej czuje coś szczególnego - Bez wątpienia No Doubt to jeden z moich ulubionych zespołów wszech czasów. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam Gwen Stefani z czerwoną szminką pomyślałam, że to najładniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałam. A tak Rita Ora mówi o swojej twórczości - Muzyka pomaga mi wyrazić samą siebie. Moje emocje, osobowość, duszę (...) Chcę rozbawiać ludzi moją muzyką i, jeśli mogę, wywołać nią na twarzy uśmiech, to bardzo dobrze. A jaka przyszłość czeka młodą wokalistkę? Jeszcze w tym roku ukarze się jej debiutancki album, przygotowywany przez m.in. Will.I.Am'a, Drake czy Kanye Westa. Rita Ora ruszy również w trasę koncertową wraz z Coldplay, dla których będzie ważną częścią supportu.

Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!