Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Humanizm mało humanitarny

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Humanizm, który znacznie ogranicza rolę religii, a czasem wprost wzywa do usuwania wszelkich form kultu religijnego, jako potencjalnych form indoktrynacji. Wizja niewiarygodna? Owszem – możliwa. I to przy ONZ.

Końcem czerwca ukazał się w „Rzeczpospolitej” tekst pt. "Czy Watykan indoktrynuje dzieci", w którym poinformowano o istnieniu „grupy radykalnych ateistów”, działającej przy ONZ. Organizacja przyznała jej status doradczy. Założycielem "Center for Inquiry" ("Centrum Śledcze") jest Paul Kurtz - amerykański filozof, emerytowany profesor Uniwersytetu Stanowego Nowy Jork w Buffalo. Swoją działalność zawdzięcza mu też "Committee for the Scientific Investigation of Claims of the Paranormal" - CSICOP (Amerykański Komitet ds. Badań Zjawisk Paranormalnych).

Religia… groźna jak przemoc

Jak można było przeczytać w “Rzeczpospolitej”, jeden z działaczy CFI miał swego czasu rozpocząć dyskusję na temat miejsca religii w edukacji dzieci i młodzieży. W październiku odbędzie się zjazd przedstawicieli grupy CFI w Pekinie. Na zjazd, wspomniany już działacz (szef oddziału w Indiach) ma przygotować dokument, w którym stwierdzi, że "religijna edukacja dzieci jest formą naruszania ich praw” (cyt. za „Rzeczpospolitą”). Edukacja religijna ma być wymieniana obok molestowania seksualnego, jako istotna forma zagrożenia dla młodego człowieka i coś, co powinno być zabronione. Zaś świątynie to „centra indoktrynacji” i kolebki propagandy…

Oczywiście, jak w każdej organizacji zdarzają się członkowie, podchodzący zbyt dosłownie i radykalnie do pewnych punktów działalności danej grupy. Prowadzi to czasem do fanatyzmu. Jednak trudno oprzeć się pokusie oceny tych kilka faktów, a w każdym razie próbie połączenia ich w całość.

ONZ: stop przemocy w imię religii…

W dokumentach ONZ można przeczytać o nietolerancji religijnej, jako jednej z form dyskryminacji. „Religie, poprzez swoje nauki, podkreślają wartość tolerancji, poszanowania dla praw człowieka oraz braku dyskryminacji. Religia przez wieki stanowiła o godności ludzkiej i społecznej sprawiedliwości” – czytam w jednym z tekstów informacyjnych. Pomijam wątek, który może stać się tematem osobnej dyskusji, a mianowicie brak w tych kilku zdaniach definicji i rozgraniczeń. Czym jest religia, czy rzeczywiście każda religia jest fundamentem dla poszanowania godności ludzkiej?

Rażący kontrast stanowi zderzenie ze sobą dwóch wątków: formy dyskryminacji, z którymi walczy ONZ oraz poglądy jednego z działaczy CFI (które ma przecież wspierać ONZ) o zagrożeniach edukacji religijnej.

W tekście deklaracji wartości Towarzystwa Humanistycznego, który jest na stronie internetowej Center for Inquiry Transnational – Polska, czytamy m. in.:
„Naczelną wartością jest człowiek i jego wolność wewnętrzna i zewnętrzna” oraz „wartości humanistyczne powinny być propagowane nie przez pouczanie, lecz przez kształtowanie emocjonalnej i intelektualnej dojrzałości do ich przyjęcia”.
Wracając do tekstu z „Rzeczpospolitej” można wywnioskować, że każda edukacja religijna godzi w wolność jednostki.

To kilka wybranych wątków – impresji, które zostały wywołane lekturą kilku tekstów. Dużo tu wzajemnie wykluczających się zdań – religia staje się jednocześnie czymś co buduje człowieka (wpływa na kulturę, świat wartości), ale i niszczy go.

Pozostaje mieć nadzieję, że humanizm, który będzie promieniował za sprawą doradców i wszystkich mniej lub bardziej fachowych specjalistów, nie będzie pozbawiony religii. A przecież do przejawów religii należy jej struktura społeczno-organizacyjna czy doktrynalna (przejawy, formy kultu, nauczanie…).

ONZ o dyskryminacji i pokrewnych przejawach nietolerancji

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto