Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Ty możesz zrobić imprezę ogólnopolską!

Magdalena Kłosowska
Magdalena Kłosowska
Teatr Art. 51: Justyna Zielińska, Anna Perek, Agata Drewnicz
Teatr Art. 51: Justyna Zielińska, Anna Perek, Agata Drewnicz Piotr Zatoń
W wielu mniejszych miastach często słyszy się narzekania mieszkańców, że nic ciekawego się nie dzieje, nie ma życia kulturalnego. Pewne studentki ze Zgierza udowodniły, że można coś z tym zrobić. Wymyśliły imprezę filmową.

Cztery lata temu Anka Perek (studentka kulturoznawstwa UŁ) i Justyna Zielińska (studentka filologii słowiańskiej UŁ), aktorki coraz bardziej znanego, amatorskiego teatru Art. 51 doszły do wniosku, że w mieście w ogóle nie funkcjonuje sztuka filmowa. Nikt jej nie propaguje. Dlatego postanowiły to zmienić i zorganizowały Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich "Ogień w głowie". Nikt nie pamięta skąd taka nazwa, ale łatwo dokonać własnej interpretacji biorąc pod uwagę celowość wydarzenia.

Dziewczyny chciały, by w Zgierzu zebrali się ludzie, dla których twórczość filmowa choć nie wyuczona przez szkołę, stała się pasją życiową. Od tamtej pory co roku, na przełomie sierpnia i września do Ogrodu Miejskiego Ośrodka Kultury zjeżdżają się niezależni twórcy filmowi, ale również Ci, dla których uczestnictwo w niekomercyjnej imprezie stanowi rozrywkę o wiele bardziej wartościową niż koncert znanej gwiazdy czy najnowszy film akcji w kinie.

Jak się robi taką imprezę? Mając dobry pomysł można opowiedzieć o nim komuś, kto będzie potrafił pomóc w realizacji. Przekonanie władz miasta czy zaprzyjaźnionego domu kultury nie powinno być dużym problemem, a efekty podjęcia współpracy mogą być nieocenione nie tylko dla samej inicjatywy, ale przede wszystkim dla promocji miasta. Z każdym rokiem angażują się nowi sponsorzy, przez co atrakcyjność imprezy rośnie.

Na początku organizatorzy "Ognia w głowie" nie dysponowali dużym budżetem, ale dzięki takim firmom jak T.O.M.T.E.X. z powodzeniem można było wykonać pewne usługi na zasadzie barteru. Tak drukowane są plakaty, fundowana jest nagroda rzeczowa. Nawiązanie współpracy nie kosztuje nic oprócz czasu poświęconego na spotkania.

Wokół samego przeglądu dzieją się dodatkowe wydarzenia jak wernisaż wystawy fotografii, koncert muzyki alternatywnej (współorganizowany przez Klub AgRafKa), pokazy teatralne, fireshow, warsztaty aktorskie lub operatorskie, pozakonkursowe pokazy filmów (najczęściej z festiwalu Łodzią po Wiśle).

W tym roku do współpracy dołączył się Se-ma-for Film Production, dzięki któremu najmłodsi mieszkańcy Zgierza będą mogli zobaczyć bajki znane na całym świecie, m. in. "Piotrusia i Wilka". Na stałe wśród przychylnych instytucji zapisała się Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna, której zasoby personalne i doświadczenie w dziedzinie realizacji obrazu filmowego jest dla organizatorów niezmiernie ważne.

- To oczywiste, że o wiele łatwiej robi się taką imprezę, gdy działa się w środowisku artystycznym, choćby tym amatorskim - mówi Anka Perek z Art. 51. - Dzięki temu zdobywa się wiele znajomości, które są w stanie pomóc w zorganizowaniu czegoś ciekawego. Dlatego apel kierujemy do ludzi młodych. Nie siedź w domu! Działaj, bo to dla Ciebie pierwsze doświadczenia, które będziesz mógł wykorzystać w przyszłym życiu zawodowym.

Tymczasem Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu zaprasza na swoją stronę. Każdy może się przekonać, co tym razem wymyśliły byłe już studentki Uniwersytetu Łódzkiego. IV Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich odbędzie się w Zgierzu, w dniach 29 - 31 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto