Już w połowie listopada wejdzie w życie zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych. A od nowego roku wyroby tytoniowe znów podrożeją.

Idą ciężkie czasy dla palaczy tytoniu. Od 15 listopada część z nich będzie musiała zapomnieć o paleniu w swoich ulubionych pubach, czy restauracjach. Tego dnia wchodzi bowiem w życie przepis zakazujący palenia tytoniu w miejscach publicznych. Mniejsze lokale będą całkowicie wolne od dymu, większe, posiadające dwie lub więcej sal mają być podzielone na strefy dla palaczy oraz te dla osób niepalących.

Nie tylko z lokali gastronomiczno-rozrywkowych znikną popielniczki. W przerwach od pracy nie zapalą już m.in. nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, czy wychowawcy w przedszkolach. Ten sam przepis mówi także o zakazie palenia w zakładach pracy, więc możliwe że niemal każda grupa zawodowa ma przed sobą ostatnie dwa tygodnie kiedy to może jeszcze legalnie zaciągnąć się przysłowiowym dymkiem.

To nie koniec złych wieści dla palaczy. Od stycznia akcyza na wyroby tytoniowe znów zdrożeje. Zdecydowali o tym wczoraj posłowie, którzy przegłosowali zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Szacuje się, że cena jednej paczki w zależności od gatunku wzrośnie o 50 do 90 groszy. A to tylko jedna z wielu podwyżek jakie czekają palaczy w najbliższych latach. Związane jest to z wymogami Unii Europejskiej, która wydała dyrektywę głoszącą o tym, że cena minimalna na wyroby tytoniowe w danym kraju nie może być mniejsza niż 60 proc. ceny we wszystkich państwach wspólnoty.

Tego typu zmiany zawsze wzbudzają kontrowersje. Przeciwnicy palenia podkreślają jak bardzo szkodliwe jest wdychanie trującego dymu oraz tzw. palenie bierne. Palacze natomiast mówią o zamachu na ich wolność, a także o sięganiu do ich kieszeni. Pytają również kiedy podobna dyrektywa będzie dotyczyła unijnych pensji...

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!