30 maja, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odbyło się Dyktando dla Rodzin "Bezbłędna Rodzina" zorganizowane w ramach V Kiermaszu Wydawców Katolickich w Katowicach i II Metropolitalnego Święta Rodziny 2009.

Światowy Kongres Rodzin , który odbył się w Warszawie w 2007 roku stał się inspiracją do corocznego organizowania na Śląsku Metropolitalnego Święta Rodziny , którego celem jest zwrócenie uwagi na wartości życia rodzinnego.

Pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent miasta Zabrze. W organizację imprezy włączyli się prezydenci miast województwa śląskiego i opolskiego, a także władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego .

Program tegorocznego II Metropolitalnego Święta Rodziny realizowany jest w 15 śląskich miastach w dniach od 23 maja do 7 czerwca. Podczas jego trwania odprawiane są msze św. w intencji rodzin, odbywają się różnego rodzaju festyny, pikniki rodzinne, istnieje możliwość zakupienia książek religijnych podczas V Kiermaszu Wydawców Katolickich, organizowane są spotkania dyskusyjne, wykłady, sympozja, koncerty, a także konkursy rodzinne.

30 maja w ramach V Kiermaszu Wydawców Katolickich i II Metropolitalnego Święta Rodziny 2009 w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się Dyktando dla rodzin "Bezbłędna Rodzina".

Gośćmi specjalnymi zaproszonymi do pisania dyktanda byli: rodzina Kamila Durczoka , rodzina Dariusza Niebudka oraz rodzina Marcela Trojana (zespół Gang Marcela ). Wraz z nimi o tytuł „Bezbłędnej rodziny” walczyły zgłoszone wcześniej 2-3 osobowe, co najmniej dwupokoleniowe drużyny reprezentujące rodziny.

Jako, że głównym tematem tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny jest matka, także tytuł pisanego dyktanda był jej poświęcony i zatytułowany W hołdzie macierzyństwu.

Członkami jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Walerego Pisarka byli: abp Damian Zimoń - metropolita Katowicki, prof. dr hab. Krystyna Pisarkowa , Krystyna Bochenek - wicemarszałek Senatu RP, prof. dr hab. Edward Polański , ks. Krystian Kukowka - prezes Księgarni św. Jacka.

Bezbłędnie dyktando napisali ubiegłoroczni laureaci, rodzina Ryczków z Zabrza, której w napisanym tekście brakowało tylko trzech przecinków. Oni to, za zajęcie pierwszego miejsca wyjadą na pielgrzymkę do Lwowa. W zeszłym roku, dzięki wygranej w I Dyktandzie Rodzin dane im było zwiedzić Włochy.

Jak twierdzi córka państwa Ryczków Kasia, zdolności ortograficzne to dla niej dar Boży. Mimo, iż podczas dyktanda rodzice próbowali ją przekonać, że niektóre wyrazy powinna napisać w inny sposób, ona obstawała przy swoim i jak widać, dobrze na tym wyszła. Zwycięstwa w dwóch edycjach Dyktanda dla rodzin to nie jedyny sukces Kasi w tej dziedzinie. W ubiegłym roku zdobyła również pierwsze miejsce w II internetowym ogólnopolskim Gadu-dyktandzie organizowanym przez profesora Jerzego Bralczyka .

Gdy w 1987 roku Krystyna Bochenek organizowała pierwsze ogólnopolskie dyktando, nie przypuszczała, że spotka się ono z taką popularnością i stanie się zaczątkiem do organizowania różnego rodzaju innych sprawdzianów ortograficznych.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!