Zainaugurowanie targów Biznes EXPO 2012, dyskusje o sytuacji małych i średnich przedsiębiorców czy perspektywy rozwoju tego sektora gospodarki - to niektóre wydarzenia kolejnego dnia II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Po poniedziałkowym inauguracji drugiej edycji kongresu, mali i średni przedsiębiorcy przeszli do dyskusji o obecnej sytuacji tego sektora gospodarki oraz perspektywach na przyszłość. Wtorek rozpoczął się od otwarcia kolejnej edycji targów Biznes EXPO 2012, na których firmy nie tylko z regionu Śląska prezentowały swoją ofertę i perspektywy rozwoju. Sporo małych i średnich przedsiębiorstw chwaliło się innowacyjnymi pomysłami, powstające nierzadko we współpracy ze studentami. Jednym z nich jest Artur Czachor z Politechniki Śląskiej, który w zeszłym roku zbierał laury na wielu konkursach naukowych za skonstruowanie automatycznego segregatora odpadów. Dzięki specjalnym czujnikom i odpowiedniej mechanice maszyna rozpoznaje puszki, butelki szklane czy plastikowe - pozwoli szybko poddać je recyklingowi i odzyskać pieniądze za skupowanie odpadów. On sam przyznaje, że dzięki wsparciu CITT (Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej) maszyna ma być masowo produkowana w Polsce. To jeden z wielu przykładów, kiedy mały biznes staje się trampoliną nie tylko do wielkich pieniędzy.

Wśród kongresowych rozmów nie zabrakło tematyki międzynarodowej. Dyskusje o miejscu Ukrainy w zjednoczonej Europie czy perspektywach polskich firm na Dalekim Wschodzie zgromadziły wielu słuchaczy. Rola Chin zmienia się z wielkiej fabryki świata. Dziś jest to olbrzymi rynek konsumencki. Chiny z żelazną konsekwencją pną się po drabinie gospodarczej - podkreślał Maciej Wilk, prezes Polskiej Rady Rozwoju Handlu Hongkongu. Uczestnicy panelu łączyli się za pomocą telemostu z rodzimymi biznesmenami, pracującymi na co dzień w państwie środka. Wśród gości kongresu w tym roku zabrakło prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, który wystosował go jego uczestników specjalne przesłanie (zobacz wideo poniżej).

W Katowicach pojawili się również inwestorzy z sąsiedniego Zabrza, gdzie cały czas trwa budowa bardzo nowoczesnego stadionu im. Ernesta Pola. Władze piłkarskiego Górnika cały czas poszukują inwestorów do zagospodarowania terenów około-stadionowych, jak podkreślali "taki obiekt musi żyć każdego dnia". Docelowo ma pomieścić 32 tys. kibiców i uzyskać najwyższą klasę UEFA, która pozwoli na rozgrywanie meczów w europejskich rozgrywkach. Obecnie wiele klubów jest zadłużonych, nie ma środków na dobrych piłkarzy, tnie się koszty. Kwestią najważniejszą jest więc pozyskanie sponsorów - oceniał przyszłą perspektywę Artur Jankowski, prezes Górnika Zabrze. Mali i średni przedsiębiorcy nie zapomnieli również o wspólnym apelu do polityków, o przyspieszenie prac na ustawą o samorządzie gospodarczym. Dwa i pół roku temu BCC, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu i jeszcze kilka organizacji złożyło projekt ustawy o samorządzie gospodarczym na ręce marszałka, to trafiło do komisji gospodarki, miał się tym zająć Sejm i cisza - żalił się w Katowicach Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. Obrady kongresu potrwają do najbliższego czwartku.


Oficjalna strona II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w KatowicachPortfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!