1 października 2010 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się III Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Twórczo dla Praw Człowieka.


Oświęcim

Kiedyś na tym skrawku ziemi
Odebrano Księżycowi blask
Słońcu ciepło wszystkich pór roku
I otworzyło się niebo dla łez czerwonych
Tysięcy przerażonych losów człowieczych... .

Małe miasteczko na południu Polski z bogatą i piękną 800-letnią historią, gdzie dokonała się największa zbrodnia w dziejach ludzkości. Miasteczko naznaczone piętnem KL Auschwitz żyje dalej, lecz w obecnej chwili z Oświęcimia rozlega się krzyk: Co uczynić, by odmienić na lepsze człowiecze losy współczesnego świata?

Z tego miejsca krzyk ma swoją niewyobrażalną moc. Moc, którą postanowiono przekuć na konkretne działania, by ze zła narodziło się dobro. Z Oświęcimia płyną do świadomości młodych ludzi z całego świata takie wartości, które nie niszczą człowieka, lecz uczynią go lepszym, bardziej bogatym duchowo. W Oświęcimiu narodziła się idea kształcenia młodzieży w szeroko pojętym kierunku "praw człowieka". Jedną ze ścieżek dotarcia do świadomości ludzi jest sztuka we wszystkich jej dziedzinach. Twórczość artystyczna nie zna granic, często nie potrzebuje słów, by ją zrozumieć. Taką formą artystycznej wypowiedzi
jest ukazany na plakacie znak graficzny, symbol niosący esencję prawdy o człowieku borykającego się z problemami współczesnego świata.

Dlatego nie przez przypadek właśnie w Oświęcimiu 1 października w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyło się już III Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Twórczo dla Praw Człowieka. Jury, którego przewodniczącym był prof. Michał Kliś z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, spośród 226 plakatów 101 autorów z całego świata, wyłoniło trzech zwycięzców i przyznało 4 wyróżnienia.

I nagrodę otrzymał Banquian Zhenh (Chiny) za plakat "Confrontation & Reflexion"
II nagrodę otrzymał Władysław Pluta (Polska) za plakat "Coexistence"
III nagrodę otrzymał Dmitry Zakharov (Rosja) za plakat "NO TITLE"

Wyróżnienia otrzymali:

1. Erin Wright (USA) za plakat "Where is my Voice?"
2. Sebastian Kubica (Polska) za plakat "Elaphe longissima"
3. Yan-Ting Chen (Taiwan) za cykl "Letter-cutting"
4. Dalida Karic-Hadziahmetovic (Bośnia i Hercegowina) za plakat "Terrorism"

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!