Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ikony w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych

Redakcja
Fragment ekspozycji w ostrowieckim BWA.
Fragment ekspozycji w ostrowieckim BWA. Krzysztof Krzak
Otwarta w piątek, 7 grudnia 2012 roku, w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim ekspozycja "Ikona - słowo, droga, modlitwa" wprowadziła bywalców tej renomowanej placówki wystawienniczej w świąteczny nastrój.

Wystawa rosyjskich ikon została wypożyczona galerii w Ostrowcu Świętokrzyskim przez Muzeum Ikon w Supraślu, będące oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Aranżacja prezentacji jest dziełem Ewy Zawadzkiej. Jej integralną częścią jest film dokumentalny pokazujący obrzędy liturgiczne w cerkwi. Otwierająca wernisaż dyrektorka BWA, Jolanta Chwałek interesująco mówiła o przedmiocie wystawy: - Ikony to nie są tylko zwykłe dzieła sztuki sakralnej. To jest tajemnica, obrazowy zapis Pisma Świętego. Ikony narodziły się w Bizancjum i do dzisiaj utrzymały się w kręgach okołobizantyjskich, między innymi na Rusi. To właśnie tamtejsi uprzywilejowani mnisi mogli malować ikony, bardzo często robili to na kolanach. Wierzono, że malowane bóstwo prowadzi rękę zakonnika.

Ikony nawet we współczesnych czasach powstają metodą tradycyjną. Wszystkie czynności ich twórcy są zapisane krok po kroku. Prawie zawsze są one wypukłe i na tej wypukłości znajduje się centralna postać ikony. Najczęściej jest to wizerunek Chrystusa, Matki Bożej czy Ducha Świętego, często są to wybrane sceny z Biblii. Swoją symbolikę mają też kolory: purpura oznaczała władzę i bogactwo, złoto - bóstwo, biel - niewinność,a brąz - ziemię. Na wystawie w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim oglądamy rosyjskie ikony głównie z XIX wieku wykonane temperą na desce (warto zwrócić uwagę na ikonę czterodzielną, czy ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy z XVIII w.). Są też ikony podróżne z mosiądzu.

Wernisaż wystawy "Ikona - słowo, droga, modlitwa" miał również wyjątkową oprawę muzyczną. Zapewnili ją artyści z Chóru Cerkwi pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii w Bagrationowsku w obwodzie kaliningradzkim pod dyrekcją Konstantina Biełonogowa, który stanowi część chóru Kaliningradzkiego Teatru Muzycznego. Chór powstał w 1993 roku i na co dzień łączy udział w nabożeństwach cerkiewnych, teatralnych i koncertowych (cały skład Kaliningradzkiego Chóru kameralnego pojawi się w Ostrowcu 19 grudnia podczas koncertu kolęd w kolegiacie pw. św. Michała Archanioła). Podczas występu w Ostrowcu Świętokrzyskim rosyjscy artyści zaprezentowani przez Bożenę Urygę - Seweryn zaśpiewali repertuar skomponowany specjalnie dla cerkwi przez wybitnych kompozytorów rosyjskich: Bortiańskiego, Rachmaninowa czy Lwowa.

Doskonałemu brzmieniu a capella głosów rosyjskich śpiewaków towarzyszyły, niestety, kilkakrotnie odgłosy telefonów komórkowych niewyłączonych przez osoby mieniące się dumnie "konsumentami wysokiej kultury", a mające problemy z kulturą bycia. Kuriozum stanowiła pewna leciwa niewiasta, która telefon odebrała i prowadziła rozmowę. Nie przerwała dialogu nawet po zwróceniu jej uwagi na niestosowność takiego zachowania przez starostę ostrowieckiego, Zdzisława Kałamagę. Wydaje się, że organizatorzy każdorazowo powinni przypominać swoim gościom o obowiązku wyłączenia komórek.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto