https://flic https://flic

https://flic.kr/p/7vedcf (© Horia Varlan/CC BY 2.0)

41,7 proc. Polaków przeczytało w ubiegłym roku więcej niż jedną książkę. Najwięcej czytają młodzi do 19 roku życia i studenci. 11,3 proc. osób przeczytało w 2014 roku siedem lub więcej książek.

Ponad 40 proc. Polaków deklaruje, że w ubiegłym roku przeczytało więcej niż jedną książkę- wynika z raportu o czytelnictwie przygotowanym przez Ministerstwo Kultury.

Najwięcej i najintensywniej – ponad 70 proc. - czytają młodzi ludzie w wieku 19 lat. Druga grupa to studenci. 41,7 proc. Polaków deklaruje, że przeczytało w roku ubiegłym przynajmniej jedną książkę, to o 2,5 proc. więcej niż dwa lata temu.

Z 11,1 w 2012 do 11,3 proc. w roku ubiegłym wzrosła liczba osób deklarujących lekturę 7 i więcej książek rocznie. Najwięcej, regularnie i intensywnie czytają uczniowi i studenci. Najmniej osoby powyżej 60 roku życia, mieszkańcy wsi oraz członkowie rodzin z dochodem mniejszym niż 2 tys. zł.

Coraz więcej osób kupuje książki. Dwa lata temu było to niespełna 30 proc. w roku ubiegłym już 40 proc.. Zmniejszyła się także z 47,1 proc. do 34,1 proc. grupa osób, które deklarowały, ze przestały czytać książki.

Zdaniem minister kultury, lepsze wyniki czytelnictwa to m. in efekt rosnących nakładów na czytelnictwo. W ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i przeznaczyło na ten cel 1200 mln zł. To 60 proc. więcej niż w roku poprzednim. Zakupiono 1 mln książek dla 2,5 tys. bibliotek.- Czytanie książek ma wpływ na szereg naszych kompetencji życiowych, stajemy się bardziej kreatywni, aktywniejsi życiowo- podkreśliła minister Omilianowska prezentując raport o czytelnictwie w Polsce.

Podczas konferencji prasowej Min. Kultury Małgorzata Omilianowska i minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisy list intencyjny o współpracy obu resortów w sprawie promowania czytelnictwa i prowadzenia wspólnych działań w tej dziedzinie. Biblioteki publiczne są dotowane przez ministerstwo Kultury natomiast szkolne przez resort edukacji.

Czytaj także: Pablo Neruda został zabity przez ludzi Pinocheta? Śledztwo w sprawie śmierci noblisty zostanie wznowione


- Chcemy by nauczyciele zachęcali uczniów do czytania książek, ale zbiory bibliotek szkolnych muszą zostać uzupełnione o takie książki, które uczniowie będą chcieli czytać- powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Resort ogłosił konkurs na listę „książek naszych marzeń”. Tytuły, które się na niej znajdą trafią do szkolnych bibliotek. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia br.

Źródło: AIP

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!