"Za sprawą św. Faustyny i bł. Jana Pawła II to orędzie stało się znakiem nadziei dla ludzkości, która przeżyła doświadczenia dwóch systemów totalitarnych" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę rozpoczął się kongres, którego celem jest popularyzacja przesłania św. Faustyny Kowalskiej. W Łagiewnikach zjawili się przedstawiciele 70 krajów świata, nawet tak odległych rejonów, jak Korea, czy Fidżi. II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia, odbywający się pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei" rozpoczął się w sobotnie popołudnie od uroczystego przemarszu delegacji poszczególnych krajów. Uczestnicy kongresu złożyli również kwiaty przy relikwiach św. Faustyny oraz bł. Jana Pawła II. Do bazyliki wniesiony został Ogień Miłosierdzia, zapalony przez poprzedniego papieża w Watykanie w 2003 r. i od tego czasu nieustannie płonący w Łagiewnikach - w Kaplicy Wieczystej Adoracji.

Gości uroczyście przywitał gospodarz kongresu czyli krakowski metropolita, kard. Stanisław Dziwisz. Za sprawą św. Faustyny i bł. Jana Pawła II to orędzie stało się znakiem nadziei dla ludzkości, która przeżyła doświadczenia dwóch systemów totalitarnych i jednocześnie - jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II w Roku Jubileuszowym - to orędzie o Bożym Miłosierdziu stało się pomostem do trzeciego tysiąclecia - mówił wieloletni osobisty sekretarz papieża-Polaka. O godz. 15.00, w miejscu światowego kultu Bożego Miłosierdzia, jakim jest łagiewnickie Sanktuarium, odmówiono tradycyjną koronkę. Następnie kard. Christoph Schoenborn z Wiednia wygłosił konferencję na temat idei i historii Kongresów Miłosierdzia Bożego. Warto przypomnieć, że pierwszy z nich odbył się w 2008 r. w Rzymie.

Rozpoczęty w sobotę kongres potrwa do 5 października. Przez ten czas nie tylko w samym Krakowie odbywać się będą spotkania przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz głosicieli świadectwa Bożego Miłosierdzia. W niedzielę goście wydarzenia przejdą z Rynku Głównego w Krakowie do Bazyliki Mariackiej oraz obejrzą widowisko teatralno-muzyczne "Credo". W poniedziałek uczestnicy kongresu pojawią się na terenach byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, by tam wspólnie modli się o pokój na świecie. Natomiast we wtorek goście odwiedzą rodzinne miasto poprzedniego papieża - Wadowice, gdzie odbędzie się ekumeniczna modlitwa. Bardzo prawdopodobne, że uczestnicy kongresu jednogłośnie opowiedzą się za skierowaniem do Watykanu prośby o wpisanie św. Faustyny do kanonu Doktorów Kościoła.

Oficjalna strona II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!