Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Szlaku Matki Ewy w Bytomiu - Miechowicach

Redakcja
Reprodukcja fotografii Matki Ewy z ok.1920 roku
Reprodukcja fotografii Matki Ewy z ok.1920 roku Reprodukcja fotografii Matki Ewy z ok.1920 roku
W niedzielę, 25 września w Bytomiu-Miechowicach, miała miejsce inauguracja turystycznej atrakcji miasta, Szlaku Matki Ewy. Wspólne przedsięwzięcie gminy Bytom, rady dzielnicy oraz parafii Świętego Krzyża i parafii ewangelicko-augsburskiej.

Matka Ewa

Na kilka tygodni przed sto czterdziestą piątą rocznicą urodzin Waleski Ewy von Tiele-Winckler, w rodzinnych Miechowicach został otwarty turystyczny Szlak Matki Ewy.

Ewa przyszła na świat 31 października 1866 roku w jednym z najbogatszych rodów w Cesarstwie Niemieckim, w rodzinie Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów. Po swojej mamie otrzymała pierwsze imię, jednak dla wszystkich pozostała Ewą, które to imię było jej ostatnim nadanym na chrzcie.

Szlak Matki Ewy został zainicjowany w ubiegłym roku przez ks. Jana Kurko, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej z Miechowic, ks. B. Podhajeckiego, proboszcza parafii Świętego Krzyża oraz Michała Staniszewskiego z Rady Miejskiej w Bytomiu.

Jednakże, jak dodają inicjatorzy projektu, nie powstałby on, gdyby nie zaangażowanie oraz wysiłek osób, które są związane z Miechowicami. W pracach nad projektem, organizacją oraz treścią merytoryczną, oprócz inicjatorów udział wzięli: mgr Elżbieta Beblik, ks. Mirosław Czyż, mgr Anna Jagiełło, dr Adam Kubacz, mgr Katarzyna Marondel, dr Barbara Poważa-Kurko, Hanna Paszko, ks. Bartosz Podhajecki - proboszcz parafii Świętego Krzyża, Józef Potępa - radny miasta, Janusz Rymarz - przewodniczący rady dzielnicy, Zygmunt Sroka - radny dzielnicy, Jacek Woleński - radny dzielnicy.
Projekt został dofinansowany ze środków gminy Bytom.

Szlak Matki Ewy

To wytyczony szlak z rozmieszczonymi na jego trasie pięcioma tablicami charakteryzującymi dane miejsce z postacią Matki Ewy. Projekt graficzny tablic został opracowany przez Magdalenę Tomal-Wichrowską, a same tablice powstały w Galerii Stalowe Anioły.

Trasa zaczyna się w kościele Świętego Krzyża, gdzie hrabianka Ewa została ochrzczona. Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1856-1864 według projektu Augusta Sollera. Kościół powstał po rozebranym w 1853 roku starym kościółku opisywanym w poemacie Stary kościół miechowski przez księdza Norberta Bonczyka. Na placu kościelnym stoi także jedna z pięciu tablic rozmieszczonych na szlaku, której odsłonięcia dokonała diakonisa Marta Grudke.

Kolejnym miejscem na szlaku, gdzie usytuowana jest tablica, jest pałac w którym urodziła się Ewa, przyszła diakonisa. Budowla stoi w parku, który zaprojektowano w stylu angielskim z drzewostanem w którym dominuje buk purpurowy. Natomiast przy samym pałacu rośnie platan klonolistny, dwustuletni pomnik przyrody.

Opuszczając ruiny pałacu i mieszczącą się vis a vis nową Szkołę Podstawową nr 33, podążamy ulicą Matki Ewy do Ostoi Pokoju. Po drodze mijamy nowo wybudowany kompleks opiekuńczo-wychowawczy, Dom Dziecka im. Jana Pawła II, sąsiadujący z parafią ewangelicko-augsburską.

Na terenie Ostoi Pokoju, która przyjęła nazwę od pierwszego budynku o tej samej nazwie, w okresie szczytowej działalności cały miechowicki kompleks liczył wraz z kościołem 28 budynków.

W czasie wojny Matka Ewa prowadziła na terenie ośrodka stołówkę dla żołnierzy oraz szpital polowy. Ostatnim ośrodkiem jaki założyła był Dom Sióstr Świętość Pana.

Do czasów obecnych poza budynkiem Ostoi Pokoju poświęconym 29 września 1890 roku stoi Cisza Syjonu z 1905 roku, obecnie gruntownie remontowana.

Obok znajduje się kościół, neogotycka budowla wzniesiona w latach 1896-1898. Charakterystyczny ołtarz rzeźbiony w drewnie przedstawia krzyż na Golgocie pod którym klęczą górnik z hutnikiem, postaci zawodów charakterystyczne dla Śląska.

Ostatnim obiektem, który pamięta czasy Matki Ewy jest jej własny domek z charakterystycznym napisem u wejścia Własność Jezusa Chrystusa. Domkiem obecnie opiekuje się diakonisa Marta Grudke, jedyna siostra na terenie Ostoi Pokoju.

Matka Ewa zmarła w swoim domu, 21 czerwca 1930 r. i została pochowana na cmentarzu na terenie Ostoi. Jej grób zdobi skromna kamienna tablica z inskrypcją Anicilla Domini 1866-1930 - Służebnica Pańska 1866-1930.

Na terenie Ostoi Pokoju znajdują się także pozostałe trzy tablice.
W nowym obiekcie Ostoi Pokoju, który powstał dzięki inicjatywie ówczesnego proboszcza Rudolfa Pastuchy, została utworzona wystawa poświęcona życiu i działalności Matki Ewy, jak również historii ośrodka. Natomiast ściany korytarza prowadzące do wystawy zdobią zdjęcia chłopców z Bobrka, z warsztatów prowadzonych przez fotograficzkę Ewę Szymczyk i pedagoga ulicy Roberta Cieślara.
Zwieńczeniem inauguracyjnego otwarcia Szlaku Matki Ewy był koncert chóru żeńskiego w kościele.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto