Branża medialna zawsze przyciągała wielu młodych i zdolnych ludzi. Jeśli jednak nie dostaniemy się do wymarzonej stacji telewizyjnej - nic straconego. Jeśli tylko mamy dobry pomysł, możemy sami otworzyć lokalną stację telewizyjną.

Niedawno pisaliśmy o Łódzkim Inkubatorze Technologicznym, który został uruchomiony na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

Zaledwie dwa miesiące po uruchomieniu projektu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, Fundacja Wspierania Nauki i Przedsiębiorczości wystartowała ze swoim projektem. Inkubator Technologiczny ARTERION, bo o nim mowa, zainaugurował 24 stycznia działalność.

ARTERION - niepowtarzalne miejsce w Polsce


Jak się okazuje projekt Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości i Nauki okazał się bezkonkurencyjny
w naszym kraju. Do tej pory w żadnym polskim mieście nie powstał inkubator o podobnym profilu działalności. Dzięki temu łódzki inkubator może wieść prym w tym rodzaju działalności. Wystarczy prześledzić ostatni rok aby najlepiej przekonać się, że branża nowych mediów okazuje się bardzo perspektywiczna.

Całkowity koszt inwestycji to 15 milionów złotych. Aż blisko 11 milionów udało się pozyskać ze środków unijnych. Dzięki temu w starych pofabrycznych halach – typowych dla dawnej przemysłowej zabudowy Łodzi, został stworzony kompleks, w którym realizować można lokalne produkcje medialne. Po upadku przemysłu włókienniczego miastu przez wiele lat brakowało kierunku, w którym na nowo mogłoby się rozwijać.

Łódź stolicą nowych mediów?


W marcu 2007 r. z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera został uruchomiony Klaster Medialny. Rozwój samego Klastra i powstanie ARTERIONA, może przyczynić się do zmiany oblicza Łodzi jako stolica nowych mediów.

Kilka słów o powstaniu Inkubatora


- Inkubator Technologiczny w Łodzi to projekt Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości i Nauki w Łodzi, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - powiedział serwisowi Wiadomości24.pl Jakub Jakubowski, dyrektor Inkubatora Technologicznego ARTERION. - Zorientowanie na firmy z branży media IT wynika przede wszystkim z dynamicznego rozwoju rynku nowych technologii i multimediów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jesteśmy jedynym tego typu Inkubatorem w Polsce.

W ramach inkubatora będą mogły powstać lub rozwinąć się m.in.: agencje reklamowe, podwykonawcy w zakresie produkcji jak również postprodukcji (obróbki materiału obejmującej m.in. animację, udźwiękowienie, montaż) obrazu, dźwięku, małe stacje telewizyjne, telewizje kablowe, firmy internetowe, pracownie architektoniczne, pracownie graficzne, firmy zajmujące się np.: konwersją materiałów wideo, audio i fotograficznych, opracowywaniem graficznej, a także firmy dziennikarskie i publicystyczne.

Zasady przyjęcia do Inkubatora


Tradycyjnie procedura przyjęcia do inkubatora została na tyle uproszczona, aby podmiot, który się o to ubiega, nie musiał długo czekać.

- Chcemy, by wszystkie procedury były maksymalnie proste i szybkie. Wystarczy dobry pomysł, komplet podstawowych dokumentów dotyczących firmy (NIP, regon, wpis do ewidencji) oraz formularz zgłoszeniowy pobrany np. z naszej strony www.arterion.pl - mówi dyrektor Jakubowski.

Procedura wejścia do inkubatora obejmuje cztery etapy:
Etap 1. Przedłożenie kompletu dokumentów.
Etap 2. Badanie formularza zgłoszeniowego pod kątem formalnym oraz ocena przedsiębiorstwa pod kątem zgodności jego działalności z celami inkubatora (dokonywane przez kierownictwo inkubatora w okresie nie dłuższym niż 2 tygodnie od dokonania zgłoszenia),
Etap 3. W przypadku pozytywnej oceny aplikującego przedsiębiorcy - określenie ewentualnych dodatkowych warunków korzystania z zasobów inkubatora.
Etap 4. Zawarcie umowy najmu powierzchni w inkubatorze oraz innych umów związanych ze świadczonymi usługami.

Inkubator oferuje pomieszczenia pod wynajem dla mikro i małych przedsiębiorców, przez okres pobytu nie przekraczający 3 lat. W szczególnych przypadkach pobyt przedsiębiorstwa w inkubatorze może być dłuższy niż 3 lata, jednak nie może on przekroczyć 5 lat. Nowo powstali przedsiębiorcy objęci są preferencyjną stawką czynszu najmu powierzchni biurowej w podstawowym okresie wynoszącym 3 lata od daty zawarcia umowy najmu.

Innym profitem przy inkubacji – jakże ważnym z perspektywy firm - jest możliwość wypożyczenia sprzętu technicznego do czasu, zakupu własnego. Ta możliwość jest ważna szczególnie w początkowych fazach inkubowania a tym samym rozwoju firmy. Najczęściej wypożyczany jest sprzęt komputerowy (laptopy, rzutniki multimedialne) i fotograficzny.


Efekty jak najbardziej widoczne


Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pierwszym większym sprawdzianem możliwości technicznych jednego ze studiów telewizyjnych, była realizacja programu "Twój pomysł na biznes".

W realizacji programu wykorzystano pełne wyposażenie studia nr 1. W materiale filmowym zamieszczonym na oficjalnym kanale Fabryki Mediów w serwisie Youtube.pl, można między innymi zobaczyć profesjonalne systemy oświetleniowe czy np. ramie kamerowe, niezbędny sprzęt w każdym większym studiu telewizyjnym. Program z udziałem gości oraz łódzkiej publiczności poprowadził Robert Stanilewicz, dziennikarz kanału TVN CNBC Biznes.

Ten dwudziestominutowy program poświęcony działalności Inkubatora Technologicznego ARTERION, został zrealizowany przez kanał Patio TV. Projekt specjalistycznego kanału edukacyjno-poradnikowego o tej nazwie stworzyła Fabryka Mediów – jedna z firm inkubowanych w ARTERIONIE. Sam kanał otrzymał juz koncesje KRRiTV i w tym roku zacznie nadawanie normalnego programu. Patio TV przy produkcji swoich cyklicznych audycji będzie wykorzystywał w większości obydwa studia ARTERIONA a także zestawy reporterskie.

Co więcej Patio TV chce w swojej działalności postawić nie tylko na współpracowników z kraju, ale także na studentów kierunków około medialnych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, która jest jednym z partnerów kanału.

Wyposażenie na miarę profesjonalistów


Sama powierzchnia ARTERIONA robi ogromne wrażenie. Cały medialny kompleks składa się z dwóch osobnych budynków. Wszystkie inkubowane firmy znajdują się w części biurowej mieszczącej sie przy ulicy Rewolucji 1905 roku nr 82. Do dyspozycji jest tu ponad 40 pomieszczeń – od 16 do 48 m2 oraz 3 multimedialne sale konferencyjne o wysokim standardzie. Łączna powierzchnia tej części to około 1300 m2.
Przy ulicy Pomorskiej 83/85 mieszczą się przede wszystkim dwa studia telewizyjne oraz cała część produkcyjna czyli główne reżyserki wizyjne, reżyserka dźwiękowa i oświetleniowa a także serwery emisyjne, na które zgrywane są materiały reporterskie.

Studia telewizyjne wyposażone są w najwyższej klasy sprzęt m.in : 2 niezależne zestawy do realizacji obrazu, 6 kamer, 2 promptery, zaawansowany system oświetlenia oraz dźwięku, a także zestawy do postprodukcji AVID. Okazuje się, że wyposażenie ARTERIONA pozwala na realizację nawet najbardziej innowacyjnych pomysłów w zakresie produkcji filmowej. Wszystko o łącznej powierzchni 1500 m2.


O inkubatorze ARTERION i jego planach na przyszłość rozmawiałem z dyrektorem Jakubem Jakubowskim.

Jak powstał ARTERION i skąd pomysł na tworzenie inkubatora o mocnym nastawieniu na firmy z branży medialnej?
- Inkubator Technologiczny w Łodzi to projekt Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości i Nauki w Łodzi, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zorientowanie na firmy z branży media IT wynika przede wszystkim z dynamicznego rozwoju rynku nowych technologii i multimediów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jesteśmy jedynym tego typu Inkubatorem w Polsce.

Czy w Łodzi – mieście, które przez wiele lat królowało w branży włókienniczej inkubator o specyficznym przecież profilu ma szansę na przyciągnięcie takich podmiotów?
- Łódź to nie tylko piękna historia Ziemi Obiecanej i miasta 4 kultur, ale to także HollyŁódź – przez lata stolica polskiego filmu, a dzięki Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej miasto na trwałe związane z mediami i sztuką telewizyjną. Już od lat w Łodzi odbywa się międzynarodowy festiwal sztuki filmowej Camerimage, a kolejna łódzka uczelnia: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna kształci studentów na kierunkach bezpośrednio związanych z produkcją telewizyjną. Nasz inkubator nawiązuje do tej wspaniałej tradycji Łodzi filmowej i jednocześnie kreuje nowe możliwości.

Jakie podmioty mogą ubiegać się o przyjęcie do inkubatora ARTERION?
- Nasza oferta skierowana jest bezpośrednio do firm z branży Media/ IT oraz osób, które planują rozpoczęcie tego typu działalności.

Na jaką pomoc ze strony ARTERIONA mogą liczyć podmioty, które znajdują się na terenie inkubatora?
- Przede wszystkim naszym partnerom udostępniamy dwa w pełni wyposażone, profesjonalne studia telewizyjne, posiadające najnowocześniejszy sprzęt do realizacji praktycznie każdego projektu telewizyjnego. Na rynku niewiele jest firm, które mogłyby sobie pozwolić na zakup tego typu sprzętu, a u nas mogą go wynajmować bo preferencyjnych cenach. Po drugie oferujemy atrakcyjną powierzchnię biurową 50-procentowym rabatem w pierwszym roku działalności firmy.

W inkubatorze znajduje się jedenaście podmiotów. Pokrótce, czym one się zajmują?
- Oferta firm skupionych w inkubatorze, co nas najbardziej cieszy doskonale się uzupełnia. Największą z firm inkubowanych jest Fabryka Mediów, która we wrześniu uruchomi własny kanał telewizyjny skierowany do młodych odbiorców. Są też z nami m.in. Agencja Interaktywna Kamikaze tworząca zaawansowane projekty internetowe, Multitrack zajmujący się profesjonalną obróbką dźwięku oraz Open Mind Laboratories zarządzający portalem skierowanym dla wyższych uczelni.

Zapewne dużo firm czeka na przyjęcie. Ile z nich ma szansę rozpocząć wkrótce swoją działalność w murach ARTERIONA?
- Szczerze mówiąc, pozostały nam już pojedyncze miejsca biurowe, więc kto pierwszy ten lepszy.

Najbliższe plany rozwoju inkubatora?
- Zależy nam na tym, by nasz Inkubator spełniał oczekiwania firm inkubowanych i był zarządzany w sposób jak najbardziej efektywny. Wkrótce planujemy uruchomić duży projekt doradczy przeznaczony dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Inkubator Technologiczny ARTERION mieści się w Łodzi, przy ulicy ul. Pomorskiej 83/85. Tel./faks (+48 042) 631-50-20, e-mail: biuro@arterion.pl

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!