zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne (© Radosław Drożdżewski/Wikipedia/CC 3.0/)

Kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową wykazała, że na polskich stacjach pogorszyła się jakość benzyny i oleju napędowego.

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową okazało się, że niemal 5,5 procent próbek benzyny i oleju napędowego nie spełniało norm.

Kontrolerzy najwięcej stacji paliw z benzyną i olejem napędowym słabej jakości znaleźli w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i śląskim. Bez obaw mogą za to tankować kierowcy w województwie lubelskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim.

Z kolei autogaz najgorszej jakości był w województwach: łódzkim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Sprzedawcy najczęściej dolewali do benzyny wodę (zaniżając wartość oktanową paliwa), w wyniku czego mogły wystąpić problemy z uruchomieniem auta. Natomiast olej napędowy miał zbyt niską temperaturę zapłonu (co grozi wybuchem przy nalewaniu paliwa do baku). Często paliwa nie spełniały też parametrów, które sprawiają, że benzyna czy olej są odporne na niższe temperatury.

Jakość paliwa zależy od uczciwości pracowników stacji. Jakości nie gwarantuje szyld. RMF24.pl przypomina, że dla nieuczciwego sprzedawcy paliw - chodzi o jakość benzyny czy diesla - prawo przewiduje grzywnę do miliona złotych albo nawet 5 lat więzienia.

Jeśli kierowca kupi takie "chrzczone" paliwo, może ten fakt zgłosić Inspekcji Handlowej lub miejskiemu rzecznikowi praw konsumenta. Musi jednak zachować
paragon lub fakturę na zakup benzyny czy oleju. Z właścicielem stacji można negocjować rekompensatę, a jeśli nic z tego nie wyjdzie, pozostaje droga sądowa.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!