"Kierunek na wschód moim zdaniem jest dla Polski i misją, i szansą" - mówi Jacek Janiszewski ze Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizator Forum Gospodarczego, które już w marcu odbędzie się w Toruniu.

Marta i Magda Wróbel: W ubiegłym roku tuż przed Forum Gospodarczym, mówił Pan, że spotkania organizowane są dla zbliżenia celów politycznych, gospodarczych i społecznych, reprezentowanych przez różne opcje polityczne w Polsce. Czy takie zbliżenia się udają?
Jacek Janiszewski: Tak, myśl o namawianiu polityków różnych opcji do rozmów jest niezmienna od lat i stanowi jeden z naszych podstawowych celów działalności. Ideą naszych spotkań podczas forum jest zbliżenie celów politycznych, gospodarczych i społecznych reprezentowanych przez różne opcje polityczne w Polsce. Priorytetem spotkań jest wzajemna współpraca i integracja pomiędzy politykami, firmami i samorządami, a także współkształtowanie polityki międzynarodowej regionu i kraju na arenie międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem partnerstwa wschodniego.

Właśnie, partnerstwo wschodnie to ważny element debat na Forach Gospodarczych. Czy w perspektywie kryzysu w Unii Europejskiej kierunek gospodarczy na wschód jest dobrą alternatywą?
Kierunek na wschód moim zdaniem jest dla Polski i misją i szansą. Misja dlatego, ze na nas Polakach rozumiejących Wschód najlepiej z krajów Unii, ciąży odpowiedzialność za całą Unię. Szansą dlatego, że tam dziś mamy do czynienia z rodzącymi się wielkimi możliwościami kapitałowymi produkcyjnymi i surowcowym.

Jakie korzyści Polska może mieć z tego partnerstwa?
W przypadku torowanie współpracy ze wschodem Polska może być i pewnie będzie największym beneficjentem. Więc i korzyści będą duże, zarówno te ekonomiczne, kulturowe jak i społeczne.

A co my możemy, jako kraj czy też region, no i w końcu, jako województwo zaproponować wschodowi?
Nasz region, tak jak cała Polska, ma ogromny potencjał intelektualny, kulturowy, gospodarczy, który może świetnie pasować do możliwości wynikających z potencjału wschodu.

A co może zrobić przeciętny obywatel Polski, aby „ocieplić” te stosunki?
Myślę że ocieplenie już następuje. A takie Forum jakie my organizujemy, gdzie mają szansę spotkać się i nawiązać wzajemne kontakty ludzie biznesu, gospodarki czy też ambasadorowie to ułatwia, a panele dyskusyjne pozwalają poznawać problemy i szukać najlepszych rozwiązań.

Jakie znane osoby zagoszczą w Toruniu?
Gości będzie wielu, nie sposób wymienić wszystkich nazwisk. Jako że będziemy rozmawiać o mediach publicznych i prywatnych, będą przedstawiciele mediów. Będą też ludzie związani z rolnictwem, na czele z Ministrem Rolnictwa Markiem Sawickim, prezesi banków, profesorowie, zaszczyci nas swoją obecnością Minister w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński. Do dyskusji zaprosiliśmy również Ambasadorów Państw Partnerstwa Wschodniego. Nazwisk jest bardzo wiele tak jak tematyka Forum jest bardzo szeroka, dlatego też zapraszam na stronę Forum Gospodarczego http://www.forumgospodarcze.pl/ gdzie znajdą państwo wszelkie informacje.

Wiadomości24.pl są patronem medialnym Forum Gospodarczego 2012.
Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!