Książki poświęcone wielkim piłkarzom na trwałe wpisały się w rynek księgarski. Wśród nich wyróżniają się Yvette Żółtowskiej-Darskiej. Dlaczego? Bo są napisane z myślą o dzieciach. Ostatnia z nich traktuje o Zlatanie Ibrahimoviciu.

Autorką serii jest Yvette Żółtowska-Darska, przez siedem lat kierująca kanałem TVN Style, wielbicielka futbolu, fotografii i Toskanii. Ma 10-letniego syna. To właśnie jego pasja do futbolu i rozmowy z nim zainspirowały ją, by napisać książki o losach wybitnych piłkarzy, ale w formie przystępnej właśnie dla dzieci. O ile w biografiach Lionela Messiego („Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem) i Cristiano Ronaldo („Chłopiec, który wiedział czego chce”) miała ułatwione zadanie, bo przedstawiała graczy postrzeganych raczej pozytywnie, o tyle w publikacji o Zlatanie Ibrahimoviciu - utrudnione, gdyż Szweda trudno stawiać za ideał i człowieka, i sportowca. Kłótliwa i bijąca swe dzieci matka, wpadający w alkoholizm ojciec, wychowujący się na ulicy, kradnący i posiadający wybuchowy charakter Zlatan... Takich obrazów z dzieciństwa „Ibry” jest dużo.

Autorka książki stara się przedstawiać wiele momentów z jego życia w niejako złagodzonej wersji, stosuje autocenzurę jego wypowiedzi, podkreśla zachowania piłkarza, które stawiają go w bardziej pozytywnym świetle. Jej moralizatorskie tony - świadomie wprowadzone - mieszają się z licznymi dialogami, zabawnymi anegdotami i ciekawostkami z życia i kariery Ibrahimovicia. Dbałość o szczegóły nie przeszkadza Żółtowskiej-Darskiej w pisaniu językiem bardzo przystępnym dla dzieci. Atutem książki jest też jej świetna narracja i mnóstwo zdjęć, a przesłaniem - przekonanie, że nawet mimo trudnego dzieciństwa można pokonać własne słabości, odnaleźć w sobie wielką moc, by pozytywnie się zmienić i wejść na szczyty sławy.

Jerzy Filipiuk (aip)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!