Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pomagać za pośrednictwem bloga?

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Komputer
Komputer M. Wróbel
Czy blogi mogą pomagać w promowaniu organizacji pożytku publicznego? Dominik Koza, twórca inicjatywy "Wirtualnie pomóż lokalnie!". przekonuje, że tak.

Dominik Koza na swoim blogu przekonuje że zawsze można znaleźć organizację której warto pomóc. Czy to działającą na rzecz potrzebujących pomocy czy wspierające bliskie danej osobie idee. A żeby ją wesprzeć wystarczy tylko komputer, własny blog i odrobina chęci oraz pomysł jak na danej stronie przedstawić daną organizację bądź idee, tak aby zachęcić innych pomocy. I tak właśnie działa inicjatywa "Wirtualnie pomóż lokalnie".

A jak pomagać w naszym zabieganym świecie?
- To kwestia narzędzia, masz blog i kilka minut - możesz w prosty sposób promować ciekawe inicjatywy - mówi Wiadomościom24.pl pomysłodawca akcji.

Są trzy proste kroki aby wspomóc inicjatywę "Wirtualnie pomóż lokalnie!" :

Krok 1 - znajdź bliską ci organizację

Najlepiej zacząć od swojego podwórka, postaraj się znaleźć organizację, która robi coś dobrego (coś, co cenisz) i jest zlokalizowana niedaleko twojego miejsca zamieszkania. W twojej miejscowości, mieście, okolicy. Wspierając organizację, masz szansę poznać ludzi, którzy tam pracują. Wkrótce staniesz się jednym z nich - wspierasz sprawę!

Krok 2 - napisz o wybranej organizacji

Wybrałeś organizację, dowiedziałeś się o niej więcej - może znasz tam kogoś, może już im pomagałeś. Wiesz o nich tyle, że możesz i chcesz przybliżyć ich pracę swoim znajomym, czytelnikom twojego bloga, internautom. Wystarczy kilka konkretnych słów i deklaracja, że ty ich wspierasz, bo według ciebie warto. Twoja rekomendacja jest tu bardzo ważna.

Krok 3 - linkuj, zachęcaj, zamieść baner!

Wpisy znikają, ale mamy możliwość linkowania - umieść link lub baner odsyłający do strony wybranej przez ciebie organizacji. To nie zniknie. Za każdym razem, wchodząc na twój blog, będzie można znaleźć link lub baner i kliknąć, a tym samym odwiedzić stronę wybranej organizacji. To wbrew pozorom dużo. I pamiętaj - zachęć swoich czytelników, przedstaw im, co znaczy wirtualnie pomagać lokalnie.

A jak na sprawę patrzą przedstawiciele fundacji i socjologowie?

Ewa Stolarska, Prezes Zarządu Fundacji Mam Marzenie podkreśla, że takie rozwiązanie powinno być traktowane rozważnie. - Nasza fundacja bardzo dba o dobre imię i nie jest nam obojętne kto, gdzie i jak o nas pisze. Spotkaliśmy się już parę razy z propozycją umieszczenia naszego logotypu na stronie, w książce, w artykule, na które nie wyraziliśmy zgody, w związku z treściami jakie zawarte były w publikacji. Tak więc takie automatyczne, poza wszelką kontrolą zamieszczanie informacji o fundacji, byle tylko zaistnieć, nie jest dobrą reklamą dla żadnej szanującej się organizacji - mówi Stolarska.

Socjolog Piotr Siuda widzi jednak tylko pozytywne strony takiej formy wsparcia. - Rozpowszechnianie informacji na temat różnych instytucji, fundacji oraz programów pomocowych to doskonały przykład tego jak przy pomocy blogów i ogólnie internetu można zwiększać świadomość ludzi na temat tego, jak mogą pomagać innym. Wykorzystując blogi uruchamia się bowiem moc internetu w tworzeniu sieci społecznych oraz rozpowszechnianiu przy ich pomocy informacji. Sieci społeczne to struktury, w oparciu o które budowane są obecnie wszystkie ludzkie aktywności, począwszy od pracy, a na kontaktach towarzyskich skończywszy. Rozpowszechnianie informacji w ten sposób to wyjście naprzeciw wymogom epoki, to zdecydowanie najlepszy sposób dotarcia z nimi do dużej liczby osób - mówi Wiadomościom24.pl Siuda.

- Ogólnodostępne blogi zmienić mogą bardzo wiele. To jeden z przejawów rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a więc społeczeństwa składającego się ze świadomych obywateli, którzy wiedzą, że ich aktywność może zmienić oblicze społeczeństwa, w którym żyją - stwierdza socjolog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto