Zacznę od słów, które wydawać by się mogło, już na początku zdyskredytują w waszych oczach moje opinie na temat Lecha Wałęsy. Otóż nigdy nie spotkałem osobiście tego człowieka.

Co więcej - urodziłem się w 1986 roku, pamiętam więc zaledwie końcówkę jego prezydenckich rządów, w dodatku byłem wtedy zupełnie nieświadomy politycznie. To co działo się wtedy w rządzie, polityce, nie interesowało mnie w ogóle. Dopiero nieco później zacząłem się interesować jego osobą w kontekście historycznym, jak i w kontekście jego działań społecznych po przejęciu prezydentury przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

Skąd więc mogę wiedzieć jakim człowiekiem jest Wałęsa? Na pewno media kreują jego wizerunek. To jest dziś dla młodych ludzi główne źródło informacji o nim. Ponadto dużą rolę odgrywają również rodzice, którzy wspierali go (osobiście lub duchowo, a może w ogóle nie wspierali...) podczas strajków w latach 80. oraz głosowali na niego (bądź na kogoś innego...) w latach 90.

Moja opinia na temat Lecha Wałęsy opiera się głównie na kontekście historycznym, który poznałem i poznaję w ramach moich wyższych studiów historycznych oraz na zagranicznych wyróżnieniach jakimi ten człowiek został uhonorowany. Obydwa źródła są, moim zdaniem, bardziej obiektywne od wspomnień rodziców czy też tego co ukazują nam media.

Ukazywanie postaci ważnych dla dziejów ludzkości musi być obiektywne na studiach historycznych. Takie przynajmniej jest założenie. Po analizie wiedzy otrzymanej podczas wykładów i ćwiczeń na uczelni, dochodzę do wniosku, że rzeczywiście opinia pozostaje w rękach samych studentów.

Przyglądając się bliżej dokonaniom oraz wyróżnieniom Wałęsy na arenie międzynarodowej uważam, że jego zasługi oraz przyznane mu uhonorowania są tak wszechstronne, że nie mogą one być dziełem jakiegoś przypadku. Tak wiele osób, instytucji (z kapitułą Nagrody Nobla na czele!) nie może się tak po prostu mylić.

Ogromne wrażenie robi na mnie właśnie wspomniana Nagroda Nobla. Spotkałem się już z zarzutami, że przyznanie mu tejże nagrody miało być tylko ciosem dla władz PRL-u po to, by przyspieszyć zmiany ustrojowe w całej Europie Wschodniej. Nie zgadzam się. Cóż za absurd! Nagroda Nobla ma charakter tak prestiżowy i niezależny, że wykluczam tutaj wszelkie wątpliwości.

Kolejnym ważnym wydarzeniem, które utwierdziło mnie w przekonaniu, że Wałęsa jest wybitną postacią, były XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City (2002 rok). Lech Wałęsa podczas ich otwarcia reprezentował całą Europę niosąc flagę olimpijską! Czyż to nie jest ogromne wyróżnienie dla tego wybitnego człowieka?!

Dwa lata później widziałem jak został przywitany przez Ukraińców na kijowskim Majdanie podczas Pomarańczowej Rewolucji. Co prawda jego próba pogodzenia zwaśnionych stron spaliła na panewce, ale tłumy Ukraińców i tak dały wyraz temu, że potrzebują w tych ciężkich chwilach właśnie takiej osoby jak Lech Wałęsa.

Dochodzę do bieżących wydarzeń z międzynarodowej areny politycznej. Całkiem niedawno Lech Wałęsa został członkiem "rady mędrców" - 12-osobowej grupy ludzi, którzy mają wspierać swym doświadczeniem działania Unii Europejskiej. Taka nobilitacja, jak i wcześniej przyznane nagrody, wyróżnienia od rządów różnych państw świata a także międzynarodowych instytucji, świadczą o tym, że Wałęsa jest wybitną postacią. I nie tylko na arenie polskiej polityki, ale całej Europy, czy nawet świata.

Uważam, że człowiek ten zrewolucjonizował zarówno podejście do polityki, jak również do postrzegania świata. Dzięki Wałęsie mieszkam przecież w wolnym kraju.

Artykuł napisałem w ramach konkursu przeprowadzonego przez redakcję Wiadomości24.pl.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!