Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak radzić sobie ze złością?

Redakcja
David Shankbone. GNU1.2
Odpowiedzi proponuję poszukać w książce brytyjskiego autora Richarda Nelsona-Jonesa, pt. "Human Relationship Skills". Niestety, książka nie została jeszcze przetłumaczona na język polski, stąd pomysł na artykuł.

Zanim pokonasz gniew, ważne żebyś uświadomił sobie kilka rzeczy. Po pierwsze, jest on normalnym procesem, dzięki któremu ludzie rozwijali się i dostosowywali. Po drugie, nie jest złem samym w sobie, komplikacje mogą nastąpić, gdy zarządzany jest w zły sposób.

Gniew jest mieszanką zarówno emocji, jak i zmian fizycznych. Przez nasz organizm przepływa fala adrenaliny, która pobudza nas do działania. Nawet, kiedy przyczyna gniewu zostanie odnaleziona, skumulowana energia musi znaleźć ujście z ciała. Ludzie kierują ją zwykle na najbliższych, siebie samych, niektórym wystarcza zgniecenie kartki.

Inną alternatywą jest powstrzymanie złej energii aż do następnej kumulacji. W skutkach może to prowadzić do wybuchu stłumionych emocji w najmniej oczekiwanym momencie i zostanie spostrzeżone jako przesadna reakcja na stres. Wtedy represja wobec własnych uczuć może wzbogacić się o wstyd i frustrację.

Z drugiej strony, pozwalając złym emocjom opuszczać nas w niekontrolowany sposób, możemy wzbudzić w naszym rozmówcy agresję. Wprost proporcjonalną do empatii, jaką wykaże on w stosunku do naszego gniewu. Nigdy nie pozwól, żeby te złe emocje miały nad tobą władzę.

Uświadom sobie, że w swoim gniewie odkryć możesz negatywne i pozytywne uczucia. Uznając ten sposób myślenia, ważne jest, aby odkryć sposób na osiągnięcie tych dobrych emocji i na nich się koncentrować

Nie ma jednego sposobu na osiągnięcie relaksu. Jesteśmy indywidualnymi jednostkami i dla każdego z nas ta strategia może być inna! Oto kilka przykładów:

- sport niegrupowy, np. bieganie
- nauka medytacji, relaksu i wyciszenia,
- krzyki i wrzaski w prywatnym zaciszu,
- walenie pięściami w poduszkę,

Nadal jednak pozostaje problem radzenia sobie w tych sytuacjach, które powodują rozrost złych emocji. Zdolność radzenia sobie z nimi wymaga praktyki.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wymienienie sytuacji, które sprawiają, że jesteś zły. Zanotuj dokładnie, co przysparza ci frustracji - może to być konkretna sytuacja, ale również nagromadzenie problemów, które nie zostały rozwiązane.

Następnie należy zadać sobie cztery pytania, dotyczące interpretacji tych sytuacjach:

- Jak udowodnić sobie, że mogę to zmienić?
- Czy jest inna, równie wiarygodna interpretacja, tego co tu się dzieje?
- Jakie działania mogę podjąć, aby mieć kontrolę nad sytuacją?
- Jeśli mój najlepszy przyjaciel był w tej sytuacji, jakich rad bym mu udzielił?

W przypływie złych emocji, trudno może być nam prawidłowo ocenić sytuację. Warto dlatego już dziś przeanalizować swoje zachowanie w stresujących sytuacjach i ćwiczyć obronę przed samym sobą. Jeżeli w nieoczekiwanej sytuacji stwierdzisz, że twój temperament wzrasta, po prostu odejdź i postaraj się wyciszyć. Pogódź się ze swoim gniewem, nie pozwól mu zawładnąć swoimi emocjami.

Na podstawie książki autorstwa Richarda Nelsona-Jonesa, pt. "Human Relationship Skills".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto